Bezpieczne i skuteczne odprowadzanie spalin z kominka

Opublikowane przez ekipeo 06/03/2018 0 Komentarzy 1833 odsłon

Spaliny kominkowe stają się coraz poważniejszym zagrożeniem w kontekście powszechnego montowania kominków w budynkach jednorodzinnych. Kominki stają się dodatkowym źródłem ciepła i są emiterami spalin, podlegać więc muszą równie surowym regulacjom dotyczącym bezpieczeństwa. Najpoważniejszym zagrożeniem ze strony spalin kominkowych jest oczywiście tlenek węgla, jednakowoż przy spalaniu drewna nie jest to jedyne zagrożenie. Produkty spalania żywic oraz pyły mogą niekorzystnie wpływać na czynność dróg oddechowych, z jednoczasową tendencją do prowokacji chorób nowotworowych.

odprowadzanie spalinOdpowiedź na problemy z wentylacją

Istnieje wiele rodzajów systemów umożliwiających odprowadzanie spalin, które mogą być wdrożone do kominków domowych. Świetnym przykładem będą:

  • klasyczne kominy murowane z cegły,
  • stalowe systemy kominowe,
  • ceramiczne systemy złożone.

Każdy z tych elementów cechuje się pewnymi charakterystycznymi cechami i przeznaczeniem.

Klasyczne kominy z cegły

Murowane kominy są najpowszechniej występującym narzędziem wyprowadzania spalin z pieców CO, bojlerów oraz kominków domowych. Zgodnie z przepisami, kominy z cegły powinny być przygotowane z cegły ceramicznej pełnej. Minimalną wytrzymałością ciśnieniową cegły powinien być zakres 10-20 MPa.
Zastosowanie odpowiedniej zaprawy, głównie cementowo-wapiennej jest dedykowane dla przygotowania spoin pomiędzy cegłami zastosowanymi do murowania kominów.

Stalowe systemy kominowe

W tej grupie wyróżnić można zarówno systemy jednościenne, jak i dwuścienne.

Kominy jednościenne wykonane są najczęściej ze stali galwanizowanej powłoką kwasoodporną. Odpowiedni skład stopu gwarantować ma żaroodporność. Powszechne jest zastosowanie tychże wkładów jako wypełnień dla klasycznych przewodów kominowych.

Systemy dwuścienne mogą w całości zastąpić klasyczny, murowany komin. W przypadku tych elementów stosuje się pierwszej klasy stal szlachetną o niskim współczynniku przenikalności cieplnej. Wokół przewodu ulokowana jest izolacja z wełny mineralnej lub glinokrzemianów.

Systemy ceramiczne

Odprowadzanie spalin może być również realizowane drogą specjalistycznych systemów ceramicznych, wykonanych z trzech warstw materiałów. Ceramiczny przewód otoczony jest wkładem izolacyjnym z wełny szklanej i pustakiem z mieszaniny keramzytu oraz betonu.

O czym trzeba pamiętać?

Przy tworzeniu systemu odprowadzania spalin trzeba zwrócić uwagę na następujące kwestie. Po pierwsze, trzeba zważać na szczelne połączenie kominka z przewodami kominowymi. Komin powinien być termoizolowany, a przewód stale drożny. Równie istotna jest odpowiednia wysokość komina, co zagwarantuje ciąg kominowy i efektywne odprowadzanie spalin.

Każdy użytkownik kominów powinien również pamiętać o regularnym czyszczeniu oraz konserwacji przewodów kominowych. Specjaliści zalecają cztery razy do roku, niemniej jednak będzie dobrze, gdy przynajmniej raz w roku zaprosimy do siebie kominiarza. Trzeba pamiętać, że konserwacja przewodów kominowych to nie tylko ciepły i przyjemny dom, ale i sprawna wentylacja

Dodaj Komentarz