Cygara – jak to się robi

Opublikowane przez Redakcja 12/12/2013 0 Komentarzy 1072 odsłon

Uważa się, iż pierwsze cygara palili Majowie z rejonów dzisiejszej Gwatemali. Jednak ich produkcja została zapoczątkowana przez Hiszpanów w 1731 roku w Sewilli, a sto lat później prawo do niej uzyskała Kuba i do dziś zaopatruje niemal cały świat.

cygara z kubyProdukcja cygara to czaso- i pracochłonne zajęcie, odbywające się w podobny sposób jak w przeszłości. Najlepsze kubańskie cygara, po dziś dzień produkowane są ręcznie. Do tych najlepszych wybiera się tytoń najwyższego gatunku, uprawiany przy zachowaniu właściwej wilgoci, temperatury, żyzności gleb. Tytoń wysiewany jest w połowie września, by po około 3 miesiącach uzyskać nawet dwumetrową roślinę.  Do najdroższych cygar wybiera się najlepsze liście, mające najwięcej dostępu do promieni słonecznych. Suszy się je na drewnianych listwach, zachowując odpowiedni dostęp powietrza. Dopiero wówczas można przystąpić do podjęcia procesu fermentacji. Liście układane są w stosy, a przy temperaturze wynoszącej nawet do 46 stopni usuwa się amoniak i nadmiar nikotyny.

Sfermentowane liście mieszane są z liśćmi różnego pochodzenia, tak by odpowiednio połączyć smaki i odkładane do kilkutygodniowego leżakowania. Dopiero po tym etapie można przystąpić do produkcji.
Cygaro zbudowane jest z pociętego tytoniu stanowiącego wkładkę, która owija się liście zawijacza i zwiniętego liścia pokrywy. Ta musi mieć jedwabistą, jednorodną strukturę i barwę, być można i elastyczna.

Kubańskie cygara uchodzą za jedne z najlepszych, jeśli nie najlepsze na świecie, głównie ze względu na wysoką jakość, warunki klimatyczne, precyzję w ich zwijaniu. Można je kupić w sprawdzonych sklepach oferujących wyroby tytoniowe, jak np.:

Dodaj Komentarz