Historia badań nad zastosowaniem cieczy

Opublikowane przez ekipeo 14/05/2019 0 Komentarzy 1310 odsłon

Woda razem z powietrzem i słońcem stanowi tercet podtrzymujący życie na ziemi. Hydraulika –  dziedzina związana z wodą – pokazuje jak w praktyce można wykorzystać ciecze. Nauka ta czerpie wiedzę z tzw. pierwszego kręgu wtajemniczenia, czyli z mechaniki płynów. Jest ona fundamentem teoretycznym hydrauliki.

Pierwsze odkrycia

Podwaliny późniejszym badaniom zachowania się cieczy dali ludzie wykonujący pierwsze łodzie, młyny wodne, groble i stawy. Dopiero w XVII i XVIII wieku Błażej Pascal i Daniel Bernoulli w wyniku prowadzonej działalności naukowej posiedli wiedzę niezbędną do sformułowania uniwersalnych praw fundamentalnych. Reguły są aktualne do dziś i opierają się na nich współczesna nauka i praktyka, czyli inżynieria. Pascal opisał prawo, które pozwala konstruować prasy i podnośniki hydrauliczne. Zasada Pascala opisuje zachowanie cieczy poddanej działaniu ciśnienia. Siła zewnętrzna działająca na ciecz w zamkniętym zbiorniku ma tę sama wartość, niezależnie od tego, w którym miejscu ją zmierzymy.

Landefeld

Drugi z wymienionych naukowców dowiódł, że energia potencjalna przepływu jest stała i częściowo można ją zamienić na parcie. Zwiększając przekrój przewodu, w którym porusza się ciecz, można natomiast zwiększyć ciśnienie przy utracie prędkości przepływu. Wykorzystując prawo Pascala-Bernoulli’ego można zwiększać ciśnienie w układzie zamkniętym poprzez przyłożenie siły do tłoka o małych rozmiarach i przekazać tę siłę za pomocą cieczy transportowanej rurą o niewielkim przekroju w miejsce, gdzie znajduje się tłok słusznych wymiarów, który jest w stanie wykonać zaplanowaną pracę. Każdy ruch małego tłoka wymaga niewielkiej siły. W wyniku działania tej siły duży tłok wykonuje minimalny ruch. Jest to wycinek drogi do pokonania, dlatego na wykonanie pełnego ruchu dużego tłoka potrzeba wielu powtórzeń tłoka mniejszego. W systemie musi być zamontowany zawór zwrotny zapobiegający cofaniu czynnika przy powrocie małego tłoka. Zawór ma możliwość utraty właściwości blokowania przepływu wstecznego, aby możliwa była kolejna sekwencja suwu dużego tłoka. Tak w skrócie wygląda opis pracy podnośnika hydraulicznego często używanego przez kierowców.

Wpływ pierwszych odkryć na teraźniejszość

Odkrycia pierwszych naukowców zajmujących się hydrauliką wykorzystano po latach do budowy londyńskich wodociągów, zasilających maszyny produkcyjne w jednej z nowoczesnych fabryk powstających w wyniku boomu gospodarczego wywołanego falą następujących po sobie licznych odkryć naukowych. Wspomniany okres historii nazwany został później Rewolucją Przemysłową.

Na co dzień, odkręcając kran podczas porannego mycia zębów lub obserwując pracująca nad wykopem w mieście żółtą koparkę, nie zdajemy sobie sprawy jak istotne był ówczesne odkrycia. Urządzenia i systemy hydrauliczne otaczają nas zewsząd i podnoszą komfort życia. Obecnie zaawansowane technologicznie części do instalacji hydraulicznych zakupić można m.in. w sklepie Landefeld.pl. Szeroka oferta obejmuje również liczne zawory pneumatyczne.

Dodaj Komentarz