Jak bezpiecznie myć silnik?

Opublikowane przez Redakcja 27/02/2013 0 Komentarzy 1074 odsłon

Mycie silnika samochodowego wydaje się być prostą czynnością. Nie wszyscy kierowcy wiedzą jednak, że zabieg ten zaszkodzić poszczególnym podzespołom, a nawet trwale unieruchomić samochód.

Kierowców dzieli się na dwie grupy – tych, którzy przesadnie dbają o wygląd swojego samochodu oraz tych, którzy podchodzą do tego obojętnie, a samochód umyją od święta. Ta druga grupa twierdzi, że jeżeli samochód jest brudny to widać po nim ślady użytkowania. Nie dostrzegają oni potrzeby mycia silnika, gdyż jest to całkowicie niepotrzebne. Trudno nie przyznać im przynajmniej części racji.

Z kolei pierwsza grupa kierowców o wiele poważniej troszczy się nie tylko o wygląd zewnętrzny samochodów. Oprócz umycia karoserii często decydują się na zabiegi mycia silnika, co niekiedy może mu zaszkodzić. Wiele auto części pracujących pod maską samochodu nie potrzebuje systematycznego oczyszczania. Dodatkowo na działanie wody niezwykle wrażliwe są elementy elektryki i elektroniki samochodowej. Niezwykle często podczas mycia silnika zalaniu ulega układ rozruchowy silnika, co sprawia, że jego ponowne uruchomienie jest niemożliwe. Warto zatem szczególną uwagę zwrócić na przewody i świece zapłonowe.

Jeżeli decydujemy się na mycie silnika to koniecznie pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku karoserii – o wiele lepiej sprawdzi się ręczne mycie, aniżeli skorzystanie z usług myjki wysokociśnieniowej. Woda pod wysokim ciśnieniem jest w stanie uszkodzić delikatne, plastikowe elementy silnika, a dodatkowo jest w stanie przenieść szkodliwe elementy w postaci kurzu bądź drobnych kamyczków do niepożądanych miejsc jak okolice pasków klinowych, pasków rozrządu czy uszczelnień wału. Może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia jednostki napędowej.

Aby zabrać się za mycie silnika nie zapomnijmy, że musi on być wychłodzony. Potraktowanie gorącego silnika wodą może narazić go na efekt tzw. szoku termicznego, co jest w stanie doprowadzić do powstawania mikro rozszczelnień na głowicy silnika, a to z kolei może trwale uszkodzić silnik. Ponadto nie wolno nakładać preparatów chemicznych, gdyż przy działaniu wysokiej temperatury mogą wydzielać szkodliwe związki chemiczne dla środowiska oraz ludzi. Na rynku motoryzacyjnym istnieje szeroki wybór środków do czyszczenia silnika – wystarczy odwiedzić pierwszy lepszy sklep z częściami samochodowymi, aby się przekonać. Nie są one drogie, gdyż sprawdzone i rekomendowane preparaty można nabyć już w okolicach kilkudziesięciu złotych.

Szukaj więcej ciekawych artykułów na: http://www.noweczesci.pl

Dodaj Komentarz