Jak przebiega proces cynkowania?

Opublikowane przez ekipeo 04/10/2017 0 Komentarzy 1847 odsłon

Metal jest materiałem wykorzystywanym powszechnie. Stosuje się go niemal w każdej dziedzinie przemysłowej, a jego stopień wytrzymałości i żywotności determinuje możliwość bardziej specjalistycznego wykorzystania tego materiału w branżach, które wymagają niezawodności. Żeby stal mogła być stosowana jako elementy konstrukcyjne hal, gdzie jej wytrzymałość przekłada się na bezpieczeństwo użytkowników, musi przejść tzw. cynkowanie ogniowe.

Proces cynkowania

Proces cynkowania to swojego rodzaju wykorzystywanie reakcji elektrochemicznej, jaka zachodzi między cynkiem, a żelazem tworząc stop. Jest on swoistą barierą czy też powłoką zabezpieczającą powierzchnię materiału bazowego przed korodowaniem. Cynk jest o wiele bardziej wytrzymały na działanie wody, niż stal. Powłoka cynkowa o zwiększonej wytrzymałości powoduje, że nadmierne działanie wody niszczy jedynie strukturę owej powłoki, pozostawiając materiał bazowy, czyli stal w stanie nietkniętym. Dzięki temu żywotność stali, a właściwie należałoby powiedzieć stali ocynkowanej wzrasta o pięćdziesiąt lat, co pozwala na bezpieczne stosowanie materiału.

Krok pierwszy – przygotowanie materiału

Pierwszym krokiem, jaki ocynkownia musi wykonać przed przystąpieniem do procesu cynkowania ogniowego, jest przygotowanie materiału bazowego. Jest to gruntowne i bardzo dokładne oczyszczenie metalu, na który ma być nałożona powłoka cynkowa. Nałożenie jej jest bowiem możliwe jedynie na czystej stali. Wszelkie cząsteczki rdzy czy tłuszczu, jakie znajdują się na stali spowodują, że proces nałożenia cynku się nie powiedzie. Czyszczenie jest zatem podstawą zanim cynkowanie ogniowe zostanie rozpoczęte. Ocynkowania korzysta z procesów odtłuszczania i trawienia.

Krok drugi – Przygotowanie cynku

Następnym etapem, jaki ocynkownia musi wykonać jest przygotowanie roztworu cynku. Polega ono na stopieniu cynku i jego doprowadzeniu do postaci ciekłej. Jest to możliwe przy wykorzystaniu bardzo wysokiej temperatury. Proces topienia cynku następuje przy temperaturze sięgającej 419 °C.

Krok trzeci – właściwe cynkowanie ogniowe

Kiedy cynk zostanie doprowadzony do postaci ciekłej, a więc po prostu się stopi, należy podgrzać jego temperaturę z 419 °C, do ok. 440-460 °C. To w tej temperaturze odbywa się właściwy proces, czyli swoista kąpiel stali w rozgrzanym roztworze. Element stalowy zostaje zanurzony na kilka minut. W tym czasie zachodzi reakcja elektrochemiczna między cynkiem, a żelazem, która polega na samorzutnym rozprzestrzenianiu się cząsteczek, co prowadzi do powstania stopu będącego powłoką ochronną. Ocynkowany element należy wyjąć z kąpieli i odczekać do momentu wystygnięcia.

Dodaj Komentarz