banner

Jak przechowywać suszone owoce?

Opublikowane przez ekipeo 13/09/2018 0 Komentarzy 389 odsłon

Każdy z nas chciałby zachować smak lata na długi czas, dlatego przygotowujemy zapasy. Jedni robią weki, konfitury, gdyż w słoikach dłużej postoi. Inni zaś dla samego aromatu przygotowują susz. Jednak należy pamiętać, że jeśli decydujemy się na taką formę zapasów, należy właściwie susz przechowywać. A więc co zrobić, by nie popełniać błędów przy składowaniu?

Jakie warunki trzeba zachować by móc przechowywać suszone owoce w domu

Na samym początku musimy wybrać miejsce przechowywania zapasów. Powinno ono być suche i nie gorące. W celu uniknięcia uszkodzenia suszu, należy stworzyć idealne warunki ich przechowywania. Największą uwagę należy zwrócić na temperaturę oraz wilgotność. Temperatura pomieszczenia, w którym będziemy przechowywać suszone owoce, powinna wynosić 10°C. Miejsce składowania suszu powinno znajdować się z dala od pieców kuchennych, piekarników czy urządzeń grzewczych. Co do wilgotności to zalecany poziom dla suszonych owoców wynosi 20% wilgotności. Margines tej wartości może wynosić plus minus 3-4%. Tak więc bardzo dobrym miejscem na składowanie suszonych owoców w domu jest spiżarnia.

suszone owoce

W czym magazynować susz?

Kolejną rzeczą nad jaką musimy się zastanowić to w jakich opakowaniach najlepiej będzie nam magazynować susz. W miarę możliwości powinien on być przechowywany w bardzo szczelnych opakowaniach. Do tego idealnie nadają się hermetycznie zamykane słoiki bądź papierowe worki i pakiety, które również można szczelnie zamknąć. Jeżeli opakowania są przezroczyste, to w razie potrzeby pozwoli nam to szybko ocenić czy pojawiają się szkodniki. Musimy także pamiętać o tym, by każdy rodzaj suszonych owoców pakować osobno. Wymieszanie różnych rodzajów suszu powoduje tworzenie się pleśni, a to dlatego, że każdy rodzaj ma swoje właściwości wilgotności. Każdy z nas powinien również pamiętać o tym, aby co 10-14 dni przeglądać przechowywane suszone owoce. Najmniejszy ślad pleśni, dziurek w plasterkach owoców, sklejonych grudek bądź pluskiew, świadczy o zakażeniu suszu pasożytami. Wówczas należy zawartość torebki czy słoika wyrzucić.

Jak widać, aby zachować jak najdłuższy okres wykorzystywania suszonych owoców, należy pamiętać o wielu ważnych czynnikach. Jeśli je wszystkie idealnie zastosujemy, to pięknym aromatem suszu będziemy mogli cieszyć się nawet przez cały rok.

Write Your Comment

Szukaj nas na

Ostatnie video

Film promocyjny Polski