Jak przechowywać suszone owoce?

Opublikowane przez ekipeo 13/09/2018 0 Komentarzy 3874 odsłon

Każdy z nas chciałby zachować smak lata na długi czas, dlatego przygotowujemy zapasy. Jedni robią weki, konfitury, gdyż w słoikach dłużej postoi. Inni zaś dla samego aromatu przygotowują susz. Jednak należy pamiętać, że jeśli decydujemy się na taką formę zapasów, należy właściwie susz przechowywać. A więc co zrobić, by nie popełniać błędów przy składowaniu?

Jakie warunki trzeba zachować by móc przechowywać suszone owoce w domu

Na samym początku musimy wybrać miejsce przechowywania zapasów. Powinno ono być suche i nie gorące. W celu uniknięcia uszkodzenia suszu, należy stworzyć idealne warunki ich przechowywania. Największą uwagę należy zwrócić na temperaturę oraz wilgotność. Temperatura pomieszczenia, w którym będziemy przechowywać suszone owoce, powinna wynosić 10°C. Miejsce składowania suszu powinno znajdować się z dala od pieców kuchennych, piekarników czy urządzeń grzewczych. Co do wilgotności to zalecany poziom dla suszonych owoców wynosi 20% wilgotności. Margines tej wartości może wynosić plus minus 3-4%. Tak więc bardzo dobrym miejscem na składowanie suszonych owoców w domu jest spiżarnia.

suszone owoce

W czym magazynować susz?

Kolejną rzeczą nad jaką musimy się zastanowić to w jakich opakowaniach najlepiej będzie nam magazynować susz. W miarę możliwości powinien on być przechowywany w bardzo szczelnych opakowaniach. Do tego idealnie nadają się hermetycznie zamykane słoiki bądź papierowe worki i pakiety, które również można szczelnie zamknąć. Jeżeli opakowania są przezroczyste, to w razie potrzeby pozwoli nam to szybko ocenić czy pojawiają się szkodniki. Musimy także pamiętać o tym, by każdy rodzaj suszonych owoców pakować osobno. Wymieszanie różnych rodzajów suszu powoduje tworzenie się pleśni, a to dlatego, że każdy rodzaj ma swoje właściwości wilgotności. Każdy z nas powinien również pamiętać o tym, aby co 10-14 dni przeglądać przechowywane suszone owoce. Najmniejszy ślad pleśni, dziurek w plasterkach owoców, sklejonych grudek bądź pluskiew, świadczy o zakażeniu suszu pasożytami. Wówczas należy zawartość torebki czy słoika wyrzucić.

Jak widać, aby zachować jak najdłuższy okres wykorzystywania suszonych owoców, należy pamiętać o wielu ważnych czynnikach. Jeśli je wszystkie idealnie zastosujemy, to pięknym aromatem suszu będziemy mogli cieszyć się nawet przez cały rok.

Dodaj Komentarz