Jak smakować kawę? Moc, kwasowości, goryczka – poznaj, co kryje się w Twojej filiżance

Opublikowane przez ekipeo 21/05/2018 0 Komentarzy 1156 odsłon

Wpływa na pamięć, wspomaga odchudzanie, a nawet ma działanie przeciwalergiczne. Najwięcej wytwarza się jej w Kolumbii, Wietnamie i Indonezji. Jej picie i parzenie podniesione zostało do rangi sztuki – podobnej jak winiarstwo. Kawa – płynne czarne złoto.

Najnowsze badania wskazują, że Polacy wypijają ok. 95 litrów kawy rocznie, co daje ok. 3 kg ziaren. Nie jesteśmy „mistrzami” w tej dziedzinie, jeśli uzmysłowimy sobie, że wiodący prym Skandynawowie (szczególnie Finowie) wypijają jej od 3 do 4 razy więcej! Te dane ilościowe odnoszą się do czegoś więcej niż nasze preferencje smakowe – opisują tendencje rynkowe, które kawa dopiero zaczęła odmieniać. Coraz więcej z nas rozpoczyna swoją prawdziwą przygodę z kawą. Prawdziwą, to znaczy, że startujemy w roli entuzjastów, uczymy się jak smakować i przygotowywać dobrą kawę. Skoro stajemy się smakoszami, warto wiedzieć, na jakie walory zwracać uwagę i gdzie szukać tych wyjątkowych niuansów aromatycznych. Oto kilka podstawowych pojęć z kawowego świata. Więcej wiedzy można zdobyć np. na blogu.

Body

Inaczej cielistość lub moc kawy. Najprościej mówiąc, jest to fizyczna gęstość lub ciężkość naparu, którą odczuwamy pocierając językiem o podniebienie. Na body wpływa z jednej strony naturalna zawartość tłuszczów w kawie, a z drugiej – sposób jej parzenia (im dłuższy kontakt z wodą ma kawa, tym jej body będzie cięższe). W skali odczuwalności body kawowe można podzielić na lekkie, średnie i ciężkie.

moc kawy

Kwasowość

Z angielskiego acidity, jest nieodłącznym elementem smaku kawy. W zasadzie każdy etap związany z przygotowaniem kawy – od umiejscowienia plantacji i gatunku, przez czas zbioru, po wypalanie i parzenie – ma na nią wpływ. Jakie doznania smakowe łączą się z kwasowością? Jest to zazwyczaj naturalny, bardzo przyjemny aromat owoców np. limonki, mandarynki, maliny czy nawet pomidora. Kwasowości nie należy mylić z kwaśnością. Ta druga jest bardzo niepożądana i świadczy o tym, że na którymś etapie zbiorów czy palenia kawy ktoś popełnił błąd. Przez to kawa stała się kwaśna czyli niesmaczna.

Gorycz

Bitterness to jeden z podstawowych smaków, które wyczuwamy pijąc kawę. Gorycz pozostaje w tylnej części języka, może przynosić różnorodne nuty smakowe: czekoladowe, palone czy nawet owocowy smak skórki grejpfruta. Gorycz przynależy szczególnie gatunkom robusta. Można ją również uzyskiwać w procesie palenia.

Świadomość smaku to pierwszy krok do świadomych ocen i wyborów. Mnóstwo gatunków i mieszanek kaw można kupić w sklepie. Dokładne opisy produktów ułatwiają właśnie taki świadomy wybór.

Dodaj Komentarz