Modna dynia – niesamowite warzywo na wielką skalę

Opublikowane przez ekipeo 19/10/2016 0 Komentarzy 1429 odsłon

Pożegnaliśmy lato i trzeba pogodzić się z nieuchronnie zbliżającą się zimą. Na szczęście pomiędzy tymi dwoma porami roku pojawia się jesień a wraz z nią piękna i dorodna dynia. Choć zza oceanu zagląda do nas moda na upiorne lub zabawne lampiony wykonane z tego warzywa, w Polsce często przygotowywane są z niej zupy, ciasta czy inne dania. Dlatego też zazwyczaj uprawiana jest w przydomowych ogródkach, ale z roku na rok coraz więcej gospodarstw decyduje się na jej hodowlę na większą skalę, o czym świadczy fakt, że każdy portal dla rolników rozpisuje się o tym warzywie.

Skąd wzięła się w Polsce?

To Meksykanie już w prehistorycznych czasach jadali to warzywo, w Europie natomiast stała się popularna w starożytności. Wówczas była podawana w wersji na słodko – smażona na miodzie. Na początku dynię traktowano, jako botaniczny okaz, jednak wkrótce zaczęto ją hodować w wielu europejskich krajach, również w Polsce.

dynia

Mimo że obecnie znaczenie gospodarcze dyni w naszym kraju nie jest zbyt duże, nadal rośnie liczba plantacji, na których jest uprawiana. Z pewnością ma to związek z faktem, iż amerykańskie święto Halloween jest coraz popularniejsze w Polsce, co powoduje, że popyt na dynie pod koniec października jest naprawdę bardzo duży. Ale plantatorzy mogą zarabiać na dyniach nie tylko przeznaczonych na lampiony, ale również na inne produkty, co podkreśla każdy portal rolniczy.

Co można zrobić z dyni?

Najpopularniejszym produktem z dyni, który cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, są pestki dyni. Jest to produkt niezwykle cenny ze względu na jego prozdrowotne właściwości. Nic zatem dziwnego, że są one sprzedawane w cenie od 5 do 6 złotych za kilogram, co i tak jest ceną znacznie niższą niż ta obowiązująca w uprzednich latach. Warto jednak podkreślić, że z hektara uprawy dyni można uzyskać nawet 700 kg pestek a popyt na nie jest naprawdę duży.

Znacznie mniejszą popularnością w przetwórstwie przemysłowym cieszy się miąższ z dyni. Wytwarza się z niego soki, przeciery, dżemy. Niestety, jest to produkt, który trudno pozyskać i wymaga on czasochłonnej pracy. Przeglądając wiadomości rolnicze okazuje się jednak, że hodowanie dyni jest korzystną inwestycją.

Dyniowe wymagania

Pole pod uprawę dyni musi być odpowiednio, starannie przygotowane.  Może być uprawiana w pierwszym roku po przeprowadzonym jesieniom nawożeniu organicznym. Co ciekawe, dynia ma najmniejsze wymagania cieplne spośród wszystkich warzyw dyniowatych – optymalna temperatura wzrostu to 25 stopni Celsjusza. Ma natomiast bardzo duże wymagania glebowe a najlepsze do jej uprawy są gleby średnio zwięzłe, o znacznej zawartości próchnicy, żyzne, przepuszczalne i przewiewne, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Nasiona dyni wysiewa się po 10-tym maja a produkcja trwa około 4-5 tygodni.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem dla rolników www.agropolska.pl

Dodaj Komentarz