Ortodoncja dziecięca – leczenie wad zgryzu

Opublikowane przez Redakcja 14/09/2015 0 Komentarzy 1363 odsłon

Wady zgryzu pojawiają się zazwyczaj w czasie wyrzynania się zębów stałych, które wyrastają w miejsce mlecznych. Ponieważ nieprawidłowe ułożenie zębów jest przyczyną wielu problemów w wieku dorosłym, wadom zgryzu należy zapobiegać już w wieku dziecięcym. W związku z tym wizyty dziecka u ortodonty są równie ważne jak te związane z profilaktyką stomatologiczną.

Co to jest wada zgryzu?

Wady zgryzu to stosunkowo często występujące zaburzenie u dzieci. Pojawia się w momencie rozwoju układu kostnego, w związku z czym może wystąpić zarówno na etapie wyrzynania się zębów mlecznych, jak i stałych. Jeśli pojawi się przy pierwszym uzębieniu, jest niemal pewne, że również zęby drugie będą wyrastać nieprawidłowo.

Wśród wad zgryzu wyróżnia się:

  • stłoczenie lub zbyt szerokie ułożenie zębów,
  • zgryz krzyżowy,
  • zgryz otwarty,
  • przodozgryz,
  • tyłozgryz.

Jakie są oznaki wady zgryzu?

young dental assistant smiling. X-ray image on the computer monitor in the background

Ortodoncja dziecięca częścią profilaktyki stomatologicznej.

Oznaką nieprawidłowego układu zębów mogą być również wady wymowy, ale też nierówne przerwy między zębami, stłoczenie zębów lub ich krzywe ułożenie, a także zbyt mocne wysunięcie siekaczy. O ich występowaniu mogą świadczyć problemy z gryzieniem i przeżuwaniem pokarmów. Ponadto wady zgryzu wiążą się również z cofnięciem lub wysunięciem brody.

Efektem występowania zaburzenia u małego dziecka może być stosunkowo szybka utrata zębów mlecznych, a u starszego przede wszystkim ich uszkodzenie z powodu próchnicy – zęby zbyt ciasno ułożone są trudniejsze w dokładnym czyszczeniu.

Kiedy na wizytę do ortodonty?

Obowiązkowa wizyta u ortodonty-dentysty dla dzieci powinna mieć miejsce, gdy dziecko ukończy 5 rok życia, ale nie później niż przed 8 rokiem. Oczywiście można zgłosić się również wcześniej, aby sprawić, jak układają się zęby mleczne. Jednak bardzo ważny jest okres, kiedy zęby mleczne ustępują miejsca stałym – wówczas koniecznie należy sprawdzić, czy wyrastają prawidłowo.

Ortodoncja dziecięca powinna być ważną częścią ogólnej profilaktyki stomatologicznej. Dentysta dla dzieci bardzo szybko zauważy wszelkie nieprawidłowości, których samodzielnie nie można dostrzec. Ponadto leczenie wad zgryzu jest znacznie łatwiejsze u dzieci i młodzieży niż u osoby dorosłej. Wynika to z tego, że organizm człowieka nadal się rozwija i kształtuje, w związku z czym korekta ułożenia zębów przebiega znacznie szybciej.

Źródło informacji: http://odent.pl/

Dodaj Komentarz