Prawo spółek – jaki typ działalności gospodarczej wybrać?

Opublikowane przez Redakcja 13/03/2019 0 Komentarzy 1138 odsłon

Przed rozpoczęciem biznesu, każdy przedsiębiorca musi podjąć kilka ważnych decyzji dotyczących przyszłości firmy. Jedną z najważniejszych jest wybór formy prowadzonej działalności. W zależności od profilu i wielkości biznesu, można zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę osobową lub spółkę kapitałową. Każda z form posiada wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji, warto zapoznać się z przesłankami, mogącymi pomóc wybór najlepszego rozwiązania.

Blog prawniczy Profinfo.pl

Spółki osobowe

W przypadku spółek osobowych, duże znaczenie ma dobór wspólnika, gdyż to on ma nieograniczone prawa zarządzania biznesem. Taka spółka nie posiada osobowości prawnej i charakteryzuje się odpowiedzialnością majątkową wspólników. W tej kategorii można wyróżnić spółkę jawną, partnerską, komandytową i komandytowo – akcyjną. Decydując się na założenie spółki osobowej, należy dobrze zastanowić się nad wyborem wspólnika, gdyż ma on realny wpływ na zarządzanie firmą. Założenie spółki osobowej nie jest związane z koniecznością zbudowania określonego wkładu finansowego, gdyż najistotniejszą rolę odgrywa tu skład osobowy. Aby założyć taką spółkę, konieczne jest podpisanie umowy między wspólnikami, w której wyszczególniona jest lista wspólników, skład i wartość wniesionego kapitału czy czas działalności spółki. Jest to obok jednoosobowej działalności gospodarczej najprostsza i najtańsza forma prawna firmy, jednak ze względu na wspólników i ich wkład, może być korzystniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia rozwoju biznesu w przyszłości.

Spółki kapitałowe

W przypadku prowadzenia biznesu na większą skalę oraz podejmowania ryzykownych przedsięwzięć, bezpieczniejszą formą działalności gospodarczej jest spółka kapitałowa. Posiada ona własną osobowość prawną i odpowiada swoim majątkiem, wyłączając z tego majątek osobisty wspólników. W tej kategorii można wyróżnić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną. Na taką działalność powinny zdecydować się osoby, które dysponują już określonym kapitałem, gdyż założenie takiej spółki wymaga wkładu finansowego. Dodatkowo prowadzenie księgowości jest już znacznie skomplikowane i wymaga dobrej znajomości prawa podatkowego. Na spółkę kapitałową warto zdecydować się, jeżeli firma zyskała już stabilną sytuację na rynku i osiąga określone przychody, gdyż prowadzenie takiej działalności wiąże się z wysokimi kosztami. Bardziej szczegółowe informacje, które przybliżą Ci zasady interpretacji prawa podatkowego oraz istotę prowadzenia biznesu znajdziesz na blog Profinfo.pl. Udostępnione tam materiały z pewnością przydadzą Ci się, jeżeli jesteś początkującym przedsiębiorcą i stawiasz pierwsze kroki w biznesie.

Dodaj Komentarz