Puzzle, czyli edukacyjna łamigłówka złożona z wielu kawałków

Opublikowane przez ekipeo 07/03/2017 0 Komentarzy 1894 odsłon

Puzzle. Niby prosta dziecięca układanka, ale na swój sposób niezwykle wymagająca. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania. Co jednak najważniejsze, jest na tyle fascynująca, że wyzwanie ułożenia obrazu z maleńkich kawałeczków podejmują również dorośli. Puzzle, obecnie jedna z najpopularniejszych łamigłówek, stanowi doskonałą rozrywkę, w którą często angażuje się cała rodzina.

Historia geograficznej układanki

Mimo że puzzle dostarczają rozrywki, zaliczane są do kategorii zabawek edukacyjnych. Bez wątpienia wspomagają rozwój małego dziecka, ale pomagają też kształtować określone umiejętności i cechy u osoby dorosłej, jak zręczność, cierpliwość, spostrzegawczość czy pamięć wzrokowa.

Edukacyjny charakter puzzli wynika z tego, że w chwili powstania stanowiły bardziej pomoc naukową aniżeli zabawkę. Za ich twórcę uważany jest John Spilsbury, mieszkający w Londynie kartograf i grawer, uczący geografii. Pracując jako nauczyciel geografii, poszukiwał skutecznej metody zapamiętywania, aby ułatwić swoim uczniom przyswajanie wiedzy. Z mapy stworzył więc geograficzną układankę, składającą się z kawałków, których kształt wyznaczały granice państw. I tak w 1763 roku powstały pierwsze jigsaw puzzle – czyli łamigłówka wymagająca zastanowienia. Układanka Spilsbury’ego tak dobrze się sprawdziła jako metoda nauczania, że została przeniesiona na inne przedmioty. Szybko też okazało się, że w takiej formie nauka zyskała wymiar zabawy.

Pierwsze puzzle były drewniane, a kształt poszczególnych elementów wyznaczały granice państw wyrysowanych na mapie. Dopiero wraz z rozwojem techniki stało się możliwe wycinanie większej ilości coraz bardziej zróżnicowanych elementów. Klasyczne puzzle miały kształt przypominający prostokąt – taką też formę mają puzzle dla najmłodszych. Z czasem zróżnicowano maleńkie elementy, nadając im bardziej niejednolity kształt.

Współczesna forma puzzli

Fenomen tej swoistej łamigłówki, sprawił, że poziom trudności puzzli dostosowywany jest do wieku graczy. Podczas gdy układanki dla małych dzieci składają się z niewielkiej ilości większych elementów o prostszych kształtach, puzzle dla starszych pasjonatów są już nieco trudniejsze. Elementy stają się mniejsze, bardziej niejednolite, choć wciąż na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne. Mimo że zbliżone kształtem, różnią się rozmieszczeniem i wielkością wyciętych wpustek i wypustek.

Współczesne puzzle mogą odzwierciedlać zarówno mapę – nawiązując w ten sposób do genezy, ale też architekturę, krajobrazy, portrety i wiele innych motywów. Poziom trudności warunkuje obraz – ilość detali, ale też liczba kawałków składająca się na niego – od 500 do 2000 elementów, a nawet więcej.

Puzzle niemal z chwilą ich wynalezienia zyskały popularność, najpierw na terenie Anglii, później niemal na całym świecie. Traktowane jako edukacyjna forma zabawy, układane były przez młodszych i starszych, zyskując status rodzinnej rozrywki. W ten sposób puzzle, które powstały z potrzeby nauki, stały się doskonałą zabawą, którą są aż po dziś dzień.

Artykuł powstał przy współpracy z księgarnią

Dodaj Komentarz