Quinoa – święte zboże Inków o zaskakujących właściwościach!

Opublikowane przez ekipeo 11/05/2019 0 Komentarzy 1194 odsłon

O pozytywnych dla zdrowia właściwościach quinoa, inaczej komosy ryżowej, mieszkańcy Ameryki Łacińskiej wiedzieli już od dawna. Historia jej uprawy w tym regionie sięga 5 tysięcy lat. I to właśnie tam roślina ta zyskała miano matki zbóż i nazywana była świętym zbożem Inków.

Jest to pewien paradoks, bo quinoa w rzeczywistości zbożem nie jest. Zawiera jednak w swoim składzie dużą ilość błonnika, skrobi, białka roślinnego i ma postać ziaren – dlatego też często określa się je mianem pseudozboża. Nie zawiera za to coraz słabiej tolerowanego przez dużą część społeczeństwa glutenu. A białka komosy ryżowej są doskonale przyswajalne przez organizm.

Wszystko to sprawia, że ziarna quinoa stanowią idealne uzupełnienie diety osób z nietolerancją glutenu. Są również wskazane jako niezawodne źródło białka dla wegan i wegetarian. Warto nadmienić, że w krajach Ameryki Południowej komosa ryżowa uważana była za roślinę, która charakteryzuje się silnym działaniem prozdrowotnym.

Quinoa – właściwości odżywcze

Sekretem popularności ziaren quinoa i faktu, że zaliczane są one do superfoods, czyli niezwykle zdrowej i pełnowartościowej żywności, jest jej skład, który pod względem odżywczym, nawet po ugotowaniu prezentuje się naprawdę imponująco.

quinoa.com.pl

Jest on bogaty w witaminy z grupy B, foliany oraz szereg makro i mikroelementów. Wysokie wartości odżywcze komosy ryżowej są tak duże i mają tak pozytywny wpływ na zdrowie, że nawet amerykańska agencja kosmiczna NASA prowadzi badania w celu sprawdzenia zastosowania quinoa, jako elementu diety w trakcie długotrwałych lotów kosmicznych.

Zawarte w komosie substancje nie tylko dostarczają składników odżywczych, ale również wykazują działanie antyoksydacyjne. Roślina ta ma niski indeks glikemiczny. Tym samym nie tylko stanowi doskonałe uzupełnienie diety dla osób chorych na cukrzyce, ale także świetnie sprawdza się w sytuacji, kiedy chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Więcej ciekawych informacji na temat komosy ryżowej i jej składu można znaleźć na Quinoa.com.pl. Znajdują się tam również ciekawe przepisy na smaczne i odżywcze potrawy z tych wyjątkowych ziaren.

Jak przyrządzać quinoa?

Do zalety komosy ryżowej, obok jej super odżywczego składu, zaliczyć możemy łatwość jej przyrządzania. Z jej przygotowaniem poradzi sobie nawet największy kuchenny laik. Na dobrą sprawę wystarczy tylko nalać wody do garnka, postawić go na ogniu i wsypać do niego komosę.

Ziarna quinoa po prostu się gotuje. Następnie można wykorzystywać je jako główny element dania w zastępstwie ziemniaków, ryżu, makaronu czy kaszy lub użyć jako jednego ze składników do przyrządzania innych potraw, takich jak sałatki czy słodkie desery.

Co istotne, wprowadzenie komosy ryżowej do diety, jako zamiennika innych węglowodanów, będzie sprzyjać zachowaniu smukłej sylwetki. Duża zawartość błonnika i antyoksydantów sprzyja bowiem prawidłowemu oczyszczeniu organizmu, co pomaga w utrzymaniu dobrej figury.

Dodaj Komentarz