Świadome Święta – słoiki i śledzie na polskich drogach

Opublikowane przez ekipeo 22/12/2014 2 komentarze 6912 odsłon

TrafficWiększość z nas planuje podróże w okresie Świąt i Nowego Roku – do rodziny lub na wypoczynek ale jednak samochodem i raczej w odległe zakątki kraju. Pośpiech, zmęczenie, szybki zmrok, opady – niestety także marznącego deszczu, oraz samochód pełen bagaży i wysokich oczekiwań w stosunku do kierowcy – taka rzeczywistość wypełnia Polskie drogi i należy się dobrze przygotować aby przeżyć ten „odcinek specjalny”!

W trakcie gorączkowych przygotowań i zakupów warto znaleźć chwilę aby sprawdzić i przygotować samochód, a przynajmniej podstawowe jego mechanizmy wpływające bezpośrednio na bezpieczeństwo nasze, podróżujących z nami bliskich oraz innych użytkowników dróg.

Należy zadbać o sprawność podstawowych układów naszego pojazdu tzn. układu hamulcowego i kierowniczego. Czynność tę, podobnie jak i kontrolę ustawienia świateł oraz stanu płynów technicznych (hamulcowego, wspomagania kierownicy, oleju silnikowego oraz płynu chłodniczego) najlepiej zlecić jest stacji serwisowej. Naszej uwadze nie powinien również umknąć stan bieżnika opon, który zgodnie z przepisami nie powinien być płytszy niż 1,6 mm (ale wskazane jest aby miał co najmniej 3 mm głębokości) oraz ciśnienie powietrza wewnątrz ogumienia, którego prawidłową wartość znajdziemy w instrukcji obsługi naszego pojazdu lub na naklejce umieszczonej np. na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa.

Następnie sprawdźmy wyposażenie pojazdu, którym wybieramy się na świąteczną eskapadę, tak aby być gotowym na wszystko, szczególnie, że w takim okresie może być ciężko o sklep lub warsztat motoryzacyjny i lepiej liczyć na siebie! Powinniśmy mieć koło zapasowe lub tzw. zestaw naprawczy oraz podnośnik i klucz do mocowania kół, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę, zestaw zapasowych żarówek i bezpieczników, kamizelkę  odblaskową, ścierkę lub papierowe ręczniki oraz płyn do szyb. Warto mieć również w bagażniku butelkę czystej wody i koc, który może się przydać np. podczas doraźnych napraw pojazdu.

Najnowsze technologie mogą pomóc kiedy w maratonie świątecznych odwiedzin i kolejnych śledzików poczujemy znużenie. Stosowane przez producentów systemy bezpieczeństwa rejestrują sytuację na drodze, alarmując kierowcę wizualnie i dźwiękowo o wszelkich nagłych zdarzeniach, powodowanych przez samego kierowcę lub też od niego niezależnych. Dzięki inteligentnym systemom będącym integralną częścią samochodów, a rejestrującym sytuacje na drodze, minimalizowane jest ryzyko wypadku. Przykładem takiego rozwiązania jest asystent toru jazdy, zapobiegający nagłemu i niezamierzonemu zjechaniu z pasa, oraz systemy informujące o obiektach znajdujących się w tzw. martwym polu – czyli obszarze niewidocznym dla kierowcy.

Dodatkowo przy dalekich podróżach wyjątkowo korzystne są urządzenia wspomagające kierowcę w jeździe ekonomicznej i ekologicznej, zmierzającej zużycie paliwa i części samochodu poprzez monitorowanie jazdy . Większość systemów ma formę aplikacji internetowej i można z nich korzystać za pomocą komputera lub dowolnego urządzenia mobilnego. Wystarczy dostęp do Internetu, nie ma konieczności instalowania oprogramowana na sprzęcie. Konieczny jest jednak montaż odbiornika GPS w samochodzie, ponieważ umożliwia on rejestrowanie i transmisję danych dotyczących przebiegu jazdy. Monitoring umiejętnej ekojazdy pozwala na dokładną weryfikację kosztów związanych z wykorzystaniem pojazdu. Dodatkową praktyczną funkcjonalnością jest opcja przypominania o serwisowaniu pojazdu i ewentualnych naprawach.

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa wspomagają kierowców i poprawiają komfort jazdy, jednak nie możemy zapominać, że są to elementy uzupełniające, a kluczowym ogniwem nadal jest człowiek. To kierowca musi być właściwie przygotowany, wypoczęty i podejmować dobre decyzje. Dlatego tak istotne jest podnoszenie świadomości i szkolenie kierowców nt. prawidłowych zachowań, umiejętnego wykorzystania pojazdów, właściwego przygotowania do trasy, ekonomicznej jazdy z aktywnym wykorzystaniem silnika, przewidywania sytuacji na drodze oraz respektowania zasad ruchu drogowego. Projekt Świadomy Kierowca umożliwia interaktywne zdobywanie wiedzy oraz praktyczne ćwiczenia na innowacyjnym sprzęcie a na stronie www.swiadomykierowca.pl przypomina o wielu ciekawostkach pomocnych w podróży.

Trzeba zwrócić szczególną uwagę na urządzenia zabezpieczające dla dzieci – najczęściej podróżujemy z całą rodziną i bardzo istotne jest, żebyśmy zadbali o nasze pociechy. Dzieci do 12 roku życia muszą być przewożone w odpowiednich urządzeniach ochronnych. Foteliki dla dzieci powinny być dostosowane do wieku (wagi i wzrostu dziecka), zamocowane stabilnie, w sposób przewidziany przez producentów pojazdu i fotelika. Bardzo istotne aby fotelik miał pełne zabezpieczenie boków i głowy dziecka. Jeżeli pasażerowie z tyłu są już starsi upewnijmy się, że mają zapięte i dociągnięte pasy oraz nie śpią oparci o szybę. Ta popularna pozycja wypoczynku w aucie jest bardzo niebezpieczna w przypadku wybuchu kurtyny bocznej. Poduszki powietrzne wybuchają z ogromną siłą i mogą spowodować poważne obrażenia u osób śpiących z głową opartą o drzwi.

Świątecznie kwestia zgoła najważniejsza – bagaże! W tym okresie przewozimy prezenty, dekoracje, sanki, narty, oraz oczywiście słoiki, śledziki i inne przysmaki. Wszystko ważne i aż kusi aby położyć na półce z tyłu lub koło siebie, ale to bardzo niebezpieczne! Słoik czy parasolka mogą zadziałać jak pocisk i spowodować nawet śmiertelne obrażenia! Wszystkie pakunki powinny być w całości umieszczone w bagażniku pojazdu, zamocowane stabilnie, ułożone w ten sposób, aby najcięższe bagaże leżały jak najniżej. Nie należy przechowywać żadnych rzeczy (zwłaszcza dużych i ciężkich) na tylnej półce podokiennej, gdyż ograniczają widoczność, a w przypadku gwałtownego hamowania mogą być przyczyną tragicznego w skutkach wypadku i są szczególnie niebezpieczne jeżeli z tyłu jadą dzieci w fotelikach! Należy sprawdzić stabilność mocowania bagażu o dużych gabarytach (takich jak narty czy wózki) mocowanego na zewnętrznych bagażnikach.

Podczas wszystkich przygotowań do podróży oraz w czasie jej trwania nie zapomnijmy o naszej kondycji. Kierowca powinien być wypoczęty, a co pewien czas (zależnie od samopoczucia) należy zrobić przerwę w podróży, która wskazana jest również dla pasażerów, a zwłaszcza małych dzieci (w tym przypadku należy zrobić kilkuminutowy postój przynajmniej raz w ciągu godziny). Święta to wyjątkowy czas ale kierowca nie powinien spożywać przed podróżą zbyt ciężkich i obfitych posiłków obciążających zbytnio organizm, a w konsekwencji powodujących senność. Alkohol wykluczony! Najważniejsze by bezpiecznie dojechać oraz wrócić z tych wyjątkowych obchodów. Adrenalina i używki nie są nam potrzebne na drodze!

Jako wyposażenie dodatkowe zabierzmy ze sobą dobry humor, szacunek i wyrozumiałość dla innych kierowców. Wesołych i Świadomych Świąt na drodze!

There 2 komentarze

  1. Emano pisze:

    Jakoś zawsze źle wspominam takie powroty. Staram się podróżować albo nocą, albo nieco przedłużać swoje pobyty. Szczególnie jest to istotne jak ktoś mieszka za granicą.

  2. Marek pisze:

    Co roku to samo:)

Dodaj Komentarz