Szumy uszne to problem dotyczący wielu Polaków. Jakie są ich przyczyny i sposoby leczenia?

Opublikowane przez ekipeo 06/09/2017 0 Komentarzy 1064 odsłon

Często pojawiają się niespodziewanie. Początkowo w postaci brzęczących dźwięków i dzwonienia o różnej intensywności. Z czasem przeradzają się w niezwykle uciążliwe piski i trzaski, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i negatywnie odbijają się na zdrowiu. Szumy uszne – skąd się biorą i czy można się ich pozbyć?

Czym są szumy uszne?

Omawiając zjawisko często określane przez ludzi jako dzwonienie lub piszczenie w uszach, należy rozpocząć od tego, iż te szumy uszne same w sobie nie są chorobą ani też jej objawem, a jedynie zjawiskiem akustycznym, które nie posiada żadnego fizycznego źródła i nie może być rozumiane jako dźwięk sensu stricto. Szumu uszne słyszane są jedynie przez osobę, u której się pojawiają i już po niedługim czasie trwania zaczynają u niej wywoływać uczucie wyraźnego niepokoju, rozdrażnienia, a czasem nawet doprowadzić do depresji.

Ogromny dyskomfort, jaki wywołują uporczywe szumy uszne, sprawia, że ludzie zmagający się z tą dolegliwością nie są w stanie odpocząć, zrelaksować się, a czasem również zasnąć. Efektem tego zjawiska akustycznego może być całkowita niezdatność nie tylko do pracy, ale i do normalnego funkcjonowania. Szumy uszne często pociągają za sobą skrajne napięcie nerwowe, które powodują daleko idące izolowanie się od otoczenia, w tym od najbliższej rodziny. Powodują lęki urojone lub wynikające z przeświadczenia, że słyszane ciągle dźwięki stanowią sygnał rozwijającej się choroby.

Co może być ich przyczyną?

W większości przypadków szumy uszne stanowią dolegliwość nabytą, do której prowadzi wiele lat wpływu niekorzystnych czynników lub zachowań. Pierwszym i najważniejszym z nich jest długotrwały kontakt z dźwiękami o dużej intensywności. Powtarzający się hałas, a przede wszystkim często słuchanie muzyki ze słuchawek, jest jednym z najczęstszych powodów pojawienia się szumów usznych.

Szumy uszne

Szumy uszne

Zgodnie z tym, co twierdzą lekarze specjaliści, czynnikiem prowadzącym do szumów usznych jest również stres. Dlatego też w ramach profilaktyki należy dbać o to, aby codzienny stres był regularnie rozładowywany i aby zapewnić sobie każdego dnia chwilę przeznaczoną wyłącznie na relaks.

Oczywiście szumy uszne mogą wyniknąć również w skutek uszkodzenia mechanicznego jednego z elementów ucha lub pod wpływem ciała obcego. Mogą się pojawić w skutek prób mechanicznego czyszczenia ucha zewnętrznego lub na skutek uszkodzeń wywołanych nagłymi zmianami ciśnienia. W niektórych przypadkach winę za szumy uszne może też ponosić fala sprężonego powietrza wywołana przez bardzo silne źródło dźwięku (np. silna eksplozja lub wystrzał)

Jak leczyć szumy uszne domowymi sposobami?

Gdy pojawią się szumy uszne, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który z pewnością skieruje nas do specjalisty. Zanim jednak umówimy się na wizytę, możemy domowymi sposobami poczynić pewne środki zaradcze łagodzące tę przykrą dolegliwość.

Przede wszystkim należy zrezygnować z używania stoperów na noc, a układając się do snu powinniśmy maksymalnie się zrelaksować i wyciszyć. Dobrym sposobem jest zasypianie przy cicho włączonym radiu – dochodząca z odbiornika melodia sprawi, że nieprzyjemne dzwonienie w uszach zostanie automatycznie zepchnięte na drugi plan. Osoby, które regularnie przyjmują jakieś leki, powinny zaobserwować, czy któryś z nich nie wzmaga szumów usznych. Jeśli tak, należy go odstawić (o ile to możliwe) aż do wizyty u specjalisty.

Dodaj Komentarz