Woda wykorzystywana do warzenia piwa

Opublikowane przez ekipeo 19/11/2017 0 Komentarzy 2498 odsłon

Piwo to jeden z najpopularniejszych trunków na świecie, który uwielbiają nie tylko smakosze. Spora liczba osób próbuje swoich sił w jego produkcji, ale dość szybko się poddaje. Niestety wiele pierwszych prób uwarzenia piwa kończy się porażką, choć to pewnie za duże słowo. Często jednak smak ostatecznego produktu nie spełnia wymogów producenta.

 

Co wpływa na smak piwa?

Piwowarstwo jest zadaniem dość trudnym, ponieważ wymaga sporej wiedzy oraz umiejętności. Nie jest to jednak sztuka tajemna, dlatego po kilku próbach na pewno uda nam się stworzyć wyśmienity napój. Potrzebna jest do tego dobra linia do produkcji piwa, która nam na to pozwoli. Nie mówimy tutaj jednak o wielkich stalowych kadziach, ale niezbędnych narzędziach do amatorskiej produkcji.

Aby móc warzyć piwo, trzeba wiedzieć, co wpływa na jego smak. Po pierwsze, wykorzystywane zboże. Jeśli wykorzystamy w tym celu pszenicę, nie powinniśmy w ogóle liczyć na to, że smak będzie podobny do tego sklepowego, ale to dobrze! Pszenica nie może wszak smakować jak jęczmień, prawda?

Kolejną rzeczą, która ma wpływ na smak piwa, jest woda, co widać choćby po sklepowych piwach. Te Brytyjskie są ostrzejsze w smaku, podczas gdy te pochodzące ze wschodniej Europy, łagodniejsze, a przez profesjonalistów określane jako okrągłe. Jest to bezpośrednio związane z tym, że Wyspy Brytyjskie słyną z bardzo twardej wody, która nadaje trunkowi charakterystyczny posmak.

Urządzenia do produkcji piwa

Wiemy już, że woda jest bardzo ważna w procesie warzenia piwa, dlatego warto poznać podstawowy sprzęt piwowarski, który będzie nam w tym celu potrzebny. Pierwszą rzeczą, którą musimy zakupić, jest fermentator, w którym odbywa się główny proces powstawania piwa. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w kapslownicę oraz plastikowe przybory kuchenne, ponieważ powstające piwo nie powinno mieć kontaktu z metalem, ani tym bardziej drewnem.

Podsumowując, woda ma duży wpływ na smak piwa, więc przy jej pomocy można sporo zdziałać, tworząc na przykład własne kompozycje.

Dodaj Komentarz