Wszechstronne zastosowanie cięcia strumieniem wody

Opublikowane przez ekipeo 27/09/2018 0 Komentarzy 880 odsłon

Mogłoby się wydawać, że materiały znane ze swej twardości, takie jak stal czy szkło, przeciąć może jedynie coś równie twardego. Jednak fachowcy już od dziesięcioleci wiedzą, jak przeprowadzać skuteczną obróbkę niemal dowolnych materiałów, wykorzystując do tego wodę.

Woda pod ciśnieniem

Cięcie strumieniem wody jest możliwe dzięki specjalnym urządzeniom, które zwiększają ciśnienie wody, umożliwiając poruszanie się strumienia z prędkością przekraczającą zwykle 300 m/s. Podczas przelotu przez konstrukcję urządzenia, strumień wody zasysa materiał dodatkowy, zwiększający skuteczność cięcia. Przeważnie są to twarde minerały z grupy granatów. Warto jednak  podkreślić, że również samodzielny strumień wody jest w stanie skutecznie ciąć wiele elementów, nie radzi sobie tylko z tymi najtwardszymi i najgrubszymi.

Najważniejsze cechy cięcia strumieniem wody

Obecnie istnieje wiele technik obróbki twardych materiałów. Wystarczy wymienić wciąż stosowane toczenie oraz równie popularne frezowanie. Dlaczego zatem tak wiele firm poszerza ofertę o cięcie wodą? Okazuje się, że pod niektórymi względami technika ta przeważa nad tymi wcześniej wymienionymi. Warto zapoznać się z zaletami usługi cięcia wodą.

Cięcie strumieniem wody

Podstawową kwestią jest brak nagrzewania materiału wskutek działania strumienia wody. W przypadku frezowania i toczenia temperatura może rosnąć, czasami znacząco. Dlaczego jest to niepożądane? Pod wpływem istotnych zmian temperatury, niektóre materiały zmieniają właściwości, a nawet dochodzi do ich odkształcenia, a przecież nie taki jest cel obróbki.

Ponadto, operator urządzenia do cięcia wodą ma duże możliwości manewru, Najlepszy sprzęt może pracować pod wieloma kątami, przez co możliwa jest obróbka niemal każdego elementu, bez względu na jego kształt, rodzaj i grubość materiału oraz typ projektu. Jednocześnie, cięcie strumieniem wody jest niezwykle dokładne oraz nie pozostawia szorstkich, nierównych krawędzi. Poprawki po wykonaniu usługi zwykle ograniczają się do delikatnego wygładzenia powierzchni, lecz nawet z tego czasami można zrezygnować.

Dodaj Komentarz