Zbawienne właściwości kaszy bulgur

Opublikowane przez ekipeo 10/02/2016 1 Komentarz 2838 odsłon

Na wschodzie, zaraz obok ryżu, stanowi podstawowy składnik codziennej diety, a w Polsce dopiero zdobywa serca i podniebienia smakoszy. Kasza bulgur, jakie ma właściwości oraz co sprawia, że jest tak cenionym składnikiem codziennej diety – o tym w artykule.

Właściwości kaszy bulgur

Już od ponad 4 000 lat kasza bulgur jest docenianym składnikiem codziennej diety mieszkańców Bliskiego Wschodu. Wyróżnia się na tle innych przede wszystkim swoimi właściwościami i wyjątkowymi właściwościami odżywczymi. Przede wszystkim wśród kasz pszenicznych (czyli kuskus czy kasza manna) kasza bulgur zawiera w sobie największą ilość błonnika – posiada go nawet 4,5g na 100g kaszy. Dodatkowo kasza ta jest mało kaloryczna i posiada wiele składników odżywczych także po ugotowaniu.

To, co jest najbardziej cenionym skalnikiem kaszy bulgur to wysoka zawartość kojącego nerwy magnezu, bo aż 32mg na 100g kaszy. Oprócz tego kasza jest źródłem potasu, który wpływa na prawidłową pracę serca, oraz fosfory – jeden z głównych składników budulcowych kości i zębów.

fit, dieta, brzuchPozostałe działania dobroczynne dla organizmu

Dzięki dużej zawartości błonnika, kasza ta znacznie usprawnia funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Wiąże się to z usprawnieniem procesów trawienia, zapobiega zaparciom oraz poprawia perystaltykę jelitową. Dodatkowo kasza bulgur wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi oraz jest bardzo bogata w witaminę B9, czyli kwas foliowy. Jest to składnik bardzo istotny dla kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze.

Otrzymywanie kaszy bulgur

Ten turecki przysmak uzyskiwany jest z gotowanych, wysuszonych, a następnie gniecionych ziaren pszenicy durum. Odmiana tej pszenicy jest uważana za jedną z najbardziej wartościowych. Ze względu na fakt, że produkty na bazie tej odmiany pszenicy są znacznie bardziej wartościowe, zdrowsze i bogatsze w składniki odżywcze, zalecane są przez wielu dietetyków, jako składnik codziennej diety.

pilaw, danie, turcjaOdmiany kaszy

W sklepach można spotkać się z trzema odmianami kaszy bulgur: drobno, średnio i gruboziarnistej. Wybór rodzaju kaszt zależy od potrawy, jaką przygotowujemy. Do sałatek, zup oraz faszerowania warzyw używa się drobnoziarnistej odmiany. Natomiast średnio i gruboziarnistej do przyrządzania tradycyjnych bliskowschodnich dań, jak na przykład pilaw.

Jak ugotować kaszę bulgur

Przygotowanie kaszy bulgur jest bardzo proste. Wystarczy jedynie zalać kaszę lekko osoloną wodą w proporcjach 1 porcja kaszy do 2,5 porcji wody. Następnie należy gotować bez przykrycia około 7 minut. Po tym czasie należy odstawić kasze i pozostawić do spęcznienia.

Kasza bulgur stanowi doskonałą formę urozmaicenia diety. Niemniej jednak w Polsce dopiero zyskuje na popularności i aktualnie można dostać ją jedynie w nielicznych sklepach stacjonarnych lub na: http://melvit.pl/products/kasze/#!/kasza-bulgur-4x100g. Ze względu na ilość dobroczynnych składników warto wprowadzić ją do codziennej diety.

There is 1 Comment

  1. Ewa pisze:

    Uwielbiam bulgur, ta kasza na stałe wpisała się do naszego jadłospisu. Moje dzieci i mąż też uwielbiają bulgur i dzięki Bogu ma niski indeks glikemiczny, a dla mnie diabetyka to ważne.

Dodaj Komentarz