Co to jest kompresjoterapia

Opublikowane przez ekipeo 17/02/2020 0 Komentarzy 625 odsłon

Żylaki w dzisiejszych czasach to bardzo powszechne schorzenie. Wiele osób cierpi na ból nóg, opuchlizny oraz żylaki spowodowane stojącym trybem pracy lub też dużym obciążeniem. Tego typu choroby są zazwyczaj skomplikowane oraz długotrwałe a sam proces leczenia nie jest prosty. Zazwyczaj kuracja opiera się o farmakoterapię, zmianę diety a niekiedy zabiegi chirurgiczne. Coraz częściej lekarze przepisują również rajstopy uciskowe oraz podkolanówki, których zadaniem jest wsparcie profilaktyki leczenia żylaków. Jakie jednak modele będą dla nas najodpowiedniejsze?

Wybieramy podkolanówki oraz rajstopy uciskowe

Jak już wspomniano leczenie żylaków to proces bardzo złożony. Zazwyczaj wspierany jest przez lekarzy poprzez zastosowanie produktów kompresyjnych. Są to wyroby medyczne posiadające udowodnioną skuteczność. Ich zadaniem jest pobudzenie krążenia krwi poprzez wywieranie określonego ucisku na nogę oraz ściany żył. Zastosowanie rajstop uciskowych ma również za zadanie przeciwdziałać wiotczeniu żył oraz utracie ich elastyczności. Z tego względu stosuje się różnego rodzaju poziomy kompresji w zależności od rodzaju schorzenia oraz zakresu jego postępowania.

kompresjoterapia nóg

Stopnie kompresji w profilaktyce żylaków

Produkty uciskowe posiadają określone stopnie kompresji. Podaje się je w milimetrach słupa rtęci (mmHg). Im większy jest stopień tym rajstopy czy też podkolanówki mocniej uciskają nogę.

Ze względu na siłę ucisku można wyróżnić profilaktyczny stopień kompresji – 10-17 mmHg. Są to produkty o najniższym stopniu kompresji przeznaczone dla osób chcących poczuć ulgę zmęczonych i opuchniętych nóg po całym dniu stania. Powinny je stosować osoby wykonujące pracę stale siedzącą oraz stojącą.

Prócz podstawowego stopnia kompresji można jeszcze wyróżnić trzy inne stopnie:

I stopień – 18-21 mmHg

Taki ucisk skierowany jest głównie do osób, które nie tylko czują zmęczenie nóg, ale zauważają drobne pajączki i popękane naczynka na łydkach i udach. Tego typu rajstopy uciskowe mogą również stosować kobiety w ciąży.

II stopień – 22-32 mmHg

Taki stopień kompresji stosowany jest zazwyczaj u osób posiadających już widoczne oznaki żylaków oraz dla cierpiących z powodu obrzęków limfatycznych. Zaleca się je również w profilaktyce zakrzepicy żył głębokich.

III stopień – 32-46 mmHg

Przy tym poziomie ucisku jest to kompresjoterapia podkolanówkami i rajstopami u osób posiadających żylaki na zaawansowanym poziomie. Lekarze przepisują również produkty o tym poziomie kompresji osobom otyłym i ciężko chorującym z powodu zakrzepicy. Należy również pamiętać, że produkty o tak dużym poziomie ucisku należy stosować po konsultacji z lekarzem.

Warto również wspomnieć, że rajstopy uciskowe mają atrakcyjny wygląd oraz bardzo wysoką jakość. Z tego względu osoby je noszące nie muszą się niczego wstydzić.

Dodaj Komentarz