Czy warto skorzystać z usługi przygotowania do ewakuacji?

Opublikowane przez Redakcja 08/03/2019 0 Komentarzy 564 odsłon

Posiadając na własność budynek, zarządzając nim lub go użytkując, musimy pamiętać o tym, że to właśnie my jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo znajdujących się w nim osób. Aby mieć pewność, że w naszej nieruchomości panują odpowiednie warunki, warto skorzystać z usługi przygotowania planu ewakuacji. Do czego on służy i czego możemy oczekiwać od wykonującej go firmy?

Fachowo wykonany plan nie jest tylko bezwartościowym wymogiem technicznym – jego obecność w zauważalny sposób ułatwia ewakuację ludności przebywającej w obiekcie, w którym wybuchł pożar lub wystąpiło inne zagrożenie. Czym właściwie jest plan ewakuacji? Najprościej rzecz ujmując, jest to czytelna tablica informacyjna, na której znajdują się rzuty architektoniczne budynku z zaznaczonymi drogami ewakuacyjnymi, miejscami, w których można znaleźć sprzęt gaśniczy i klucze do drzwi, a także lokalizacjami zbiórki. Takie informacje znacząco usprawniają postępowanie w przypadku zagrożenia. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji często pojawiają się bardzo intensywne emocje, a wiele osób wpada w panikę. Dzięki wcześniejszemu zapoznaniu się z planami rozmieszczonymi wewnątrz obiektu można tego uniknąć, poprawiając komfort i bezpieczeństwo korzystających z niego osób. Na podstawie planów ewakuacji można również przeprowadzić ćwiczenia ewakuacyjne.

http://przeglad-prasy.net/

Na czym polega usługa przygotowania planów ewakuacji?

Zatrudniając profesjonalną firmę przygotowującą plany ewakuacji, mamy pewność, że zostaną one wykonane poprawnie i zgodnie z obowiązującymi normami. W skład oferty zwykle wchodzi inwentaryzacja budynku (o ile właściciel nie dysponuje jego rzutami lub planami), przygotowanie planów ewakuacyjnych obejmujące rozmieszczenie sprzętu przeciwpożarowego oraz punktów pierwszej pomocy, a także wyznaczenie dróg ewakuacyjnych (wraz z kierunkiem). Pamiętajmy, że prawo określa wiele cech, jakie muszą posiadać takie plany, np. wymaganą szerokość przejść (korelującą z liczbą osób) oraz przystosowania dla osób niepełnosprawnych.

Dodaj Komentarz