Czym jest terapia TSR i co warto o niej wiedzieć?

Opublikowane przez ekipeo 25/11/2022 0 Komentarzy 131 odsłon
Terapia TSR, czyli terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, to jeden z nurtów terapeutycznych i sposób pracy z pacjentem. Na czym polega? Kto może z niej skorzystać? Co trzeba zrobić, aby móc stosować tę terapię w swoim gabinecie psychologicznym? Odpowiadamy.

Czym jest terapia TSR?

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach to sposób pracy z pacjentem polegający na rozwiązywaniu aktualnej trudnej sytuacji poprzez uświadomienie mu jego mocnych stron oraz możliwości. Unika się w niej wracania do przeszłości, niemal całą uwagę skupiając na chwili obecnej oraz bliższej i dalszej przyszłości. Terapeuta, odpowiednio kierując całym procesem, prowadzi do tego, że uczestnik terapii sam podejmuje najważniejsze dla siebie decyzje. To on samodzielnie decyduje o tym, jakie problemy chce rozwiązać i w jakiej kolejności to zrobi.

W terapii TSR terapeuta nie występuje w roli eksperta, ani osoby, która daje pacjentowi konkretne wskazówki. Nie stawia diagnozy, nie rozkłada też problemu na czynniki pierwsze. Jednak sposób prowadzenia rozmowy i zastosowane techniki terapeutyczne sprawiają, że uczestnik terapii sam wypracowuje sobie najlepszą drogę do wyznaczonego sobie celu.

Kiedy warto skorzystać z terapii TSR?

Zastanawiasz się, czy terapia TSR jest dla Ciebie? Jeżeli:

  • odczuwasz lub zauważasz pewne problemy w obszarze zdrowia psychicznego,
  • chcesz podjąć walkę z uzależnieniem lub współuzależnieniem,
  • doświadczasz trudnej życiowej sytuacji, np. straty bliskiej osoby, wypadku, rozwodu,
  • doświadczasz trudności w relacjach z innymi,

terapia skoncentrowana na rozwiązaniach może być czymś dla Ciebie.

Kto może zostać terapeutą TSR?

Aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia terapii TSR, potrzebne jest wyższe wykształcenie humanistyczne lub psychologiczne oraz ukończenie specjalnych szkoleń. Najczęściej obejmują poziom podstawowy oraz zaawansowany. Podczas cyklu spotkań zagłębia się zasady i idee tej terapii oraz jej zastosowania w różnych dziedzinach.

Dodaj Komentarz