Elektrośmieci. Co z nimi zrobić?

Opublikowane przez ekipeo 22/02/2021 0 Komentarzy 660 odsłon

Elektrośmieci to produkty elektroniczne, których już nie potrzebujemy, nie działają lub zbliża się ku końcowi ich „okresu użytkowania”. Komputery, telewizory, radia, odtwarzacze stereo, kopiarki i faksy to produkty elektroniczne codziennego użytku.

W związku z coraz większą dostępnością takiego sprzętu kupujemy go chętniej i więcej. Wiąże się to więc z nowym wyzwaniem, jak najlepiej pozbyć się zużytej i niechcianej elektroniki. Problem recyklingu sprzętu elektronicznego pojawił się już w latach 70., ale od tego czasu wiele się zmieniło, zwłaszcza liczba wyrzucanych urządzeń.

Według raportów świat wytworzył 48,5 mln ton odpadów elektronicznych w 2018 r. Liczba ta podkreśla rosnące znaczenie recyklingu sprzętu elektronicznego, co również dostarcza niepokojących statystyk: zaledwie 20% tych odpadów jest poddawanych recyklingowi. Jeśli dalej będziemy postępować w ten sposób, szacuje się, że do 2050 roku możemy osiągnąć 120 milionów ton złomu elektronicznego.

Elektrośmieci pod kątem prawnym

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z lipca 2005 roku i jej nowelizacjami, w Polsce obowiązuje zakaz wyrzucania elektroodpadów razem z domowymi odpadami. Niestosowanie się do tego przepisu grozi karą grzywny nawet do 5000zł.

Przepisy określają urządzenia, które podlegają zasadom gospodarki odpadami. Do zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zalicza się:

  • elektronikę użytkową, typu: telewizor, radio, odtwarzacz DVD, telefon komórkowy, zasilacze itp;
  • komputery, laptopy i akcesoria komputerowe, np. myszkę lub klawiaturę;
  • urządzenia gospodarstwa domowego, czyli lodówki, odkurzacze, żelazka itp.;
  • elektronarzędzia, np. maszyny do szycia i piły elektryczne;
  • sprzęt rekreacyjny i sportowy, a także zabawki, a więc kolejki elektryczne, mobilne konsole do gier itd.;
  • zużyte baterie;
  • bankomaty i automaty do napojów czy przekąsek.

Utylizacja komputerów – odbiór zużytego sprzętu

Samodzielna utylizacja komputerów jest niezgodna z prawem. Nowoczesna elektronika jest bezpieczna w użyciu, jednak większość urządzeń zawiera pewne formy materiałów toksycznych, w tym beryl, kadm, rtęć i ołów, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gleby, wody, powietrza i dzikiej przyrody. Z uwagi na zagrożenie dla zdrowia człowieka lub zatrucia środowiska, urządzenia elektroniczne nie mogą być demontowane w amatorski sposób. Osobom podejmującym się utylizacji komputerów czy innych urządzeń elektronicznych na własną rękę grozi kara grzywny w wysokości do 100 000 zł. Nie warto więc ryzykować zdrowia, wziąć też pod uwagę stan środowiska i skorzystać z profesjonalnej firmy zajmującej się recyklingiem, która zapewni odbiór zużytego sprzętu i jego prawidłowe zutylizowanie.

Recykling sprzętu elektronicznego – profesjonalna i legalna firma

Aby zapobiec tworzeniu się “dzikich wysypisk”, istnieje szereg norm i wymagań, do których muszą dostosować się firmy zajmujące się recyklingiem sprzętu elektronicznego. Firma Dora Plus posiada wszelkie niezbędne pozwolenia na tego typu działalność, m.in. decyzję pozwolenia na wytwarzanie oraz zbieranie i przetwarzanie odpadów z dnia 30 maja 2014 czy pozwolenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Na stronie doraplus.eu znajdziemy ofertę takich usług, jak: recykling zużytego sprzętu komputerowego, elektronicznego, elektrycznego i gaśniczego, demagnetyzacje nośników, a także niszczenie danych, zapisanych w postaci elektronicznej oraz papierowej. Gwarantowana jest szybka i sprawna realizacja zlecenia i odbiór zużytego sprzętu na terenie całej Polski.

Dodaj Komentarz