Site icon Publisz.pl

Higiena jamy ustnej u zwierząt

sanacja jamy ustnej

Bardzo często zdarza się, że właściciele kotów i psów zgłaszają się do weterynarza, gdy zauważą krwawienie dziąseł, kamień na zębach lub poczują nieświeży oddech u swego pupila. Wówczas na zachowawcze leczenie jest za późno i konieczne jest wykonanie sanacji jamy ustnej. By zaoszczędzić naszemu zwierzakowi dyskomfortu i bólu, musimy zadbać o jego właściwą higienę jamy ustnej.

Kamień nazębny

Jest to najczęściej występujący problem dotykający naszych pupili. Cały proces odkładania się kamienia rozpoczyna się od nazębnej płytki, czyli nalotu przylegającego do zęba. Składa się on ze złuszczonych komórek nabłonka, substancji obecnych w ślinie, leukocytów i bakterii. Płytka z czasem ulega mineralizacji, dając początek powstawaniu twardego osadu. W miejscach tych, gdzie odkłada się kamień, namnażają się bakterie, które prowadzą do zapalenia dziąseł, powstawania ropni, parodontozy, wypadania zębów, a także rozwoju zapalenia kości.

Na czym polega sanacja jamy ustnej

Sanacja to zabieg, jaki przeprowadza się u zwierząt w celu usunięcia osobno z każdej kieszonki zębodołowej oraz każdego zęba kamienia nazębnego. Dodatkowo może on być poszerzony o usunięcie chorych zębów. Po przeglądzie naszego pupila należy wykonać niezbędne badania, gdyż zabieg wykonywany jest w pełnej narkozie, ze znieczuleniem. Sanacja polega na usuwaniu kamienia z płytki nazębnej za pomocą skalera ultradźwiękowego. Następnie wykonuje się polerowanie szkliwa, dzięki czemu powierzchnia zębów jest gładka. Zabieg jest krótki, trwa około pół godziny.

Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego

Po przeprowadzonej sanacji jamy ustnej należy systematycznie usuwać płytkę nazębną. Wówczas musimy:

raz w miesiącu sprawdzać stan jamy ustnej, natomiast raz na pół roku skontrolować uzębienie pupila u weterynarza.

Exit mobile version