Jak nagrać film z drona? Manewrowanie i praca kamery

Opublikowane przez ekipeo 08/02/2021 0 Komentarzy 509 odsłon

Latanie dronem w naturalny sposób wiąże się z fotografią lotniczą. Dzieje się tak, dlatego, że z oczywistych powodów ciekawi jesteśmy widoku, który na wielkiej wysokości rozpościera się przed naszym dronem. Ma to też swoje odbicie w Internecie – w postaci wielkiej ilości amatorskich nagrań video, z lotu ptaka. Z przykrością jednak zauważyć należy, że większość tego typu filmów reprezentuje sobą niski poziom. Warto więc zadać pytanie – jak nagrać dobry i ciekawy film z perspektywy lotu ptaka?

Słaba jakość filmów z dronów w Internecie

Jak przed chwilą wspomnieliśmy w Internecie, a zwłaszcza na portalu You-tube mamy obecnie do czynienia z wielką ilością, słabej jakości filmów kręconych z drona. Nie mówimy tu tylko i wyłącznie o amatorskich nagraniach – które z oczywistych względów nie mają szans na odpowiednio wysoki poziom. Co gorsze niską jakość filmowania dronem reprezentują też w dużej mierze firmy, które oferują tego typu usługi.

Profesjonalne filmowanie z lotu ptaka jest bowiem rzeczą bardzo trudną, a także – co warte podkreślenia – złożoną. Wymaga nie tylko kreatywności i finezji, ale też ogromnego doświadczenia. Jeśli więc chcemy uzyskać film z lotu dronem, który reprezentować będzie odpowiednio wysoką jakość – to często najlepszym wyborem będzie skorzystanie z usług sprawdzonej i docenionej agencji kreatywnej. Żeby unaocznić, jak bardzo złożonym procesem jest nagrywanie z drona, przedstawiamy poniższe podpunkty. Sprawdźmy więc na co zwrócić szczególną uwagę.

Od czego zacząć nagrywanie filmu z drona?

Jeśli zaczynasz dopiero swoją wielką przygodę z fotografią lotniczą, to musisz wiedzieć, że żeby nagrać dobry film – musisz najpierw nauczyć się dobrze operować dronem – a to nie jest bynajmniej łatwe i wymaga nauki. Sprowadza się to też do wyczucia danego modelu drona i czułości jego joysticków, a także odpowiedniego doświadczenia. Innymi słowy – bez dobrego operowania dronem, nie może być mowy o dobrym filmie.

Jak nagrać flm z drona

Źródło: Pixabay

Podstawowe manewry dronem podczas kręcenia filmów

Jeśli więc dopiero zaczynamy naszą przygodę z dronami, a zdecydowaliśmy się już na nakręcenie naszego pierwszego filmu „z perspektywy nieba” – to warto zmontować film z długich kadrów, kiedy to lecimy prosto, przed siebie i zbliżamy się do danego obiektu, który chcemy zaprezentować naszemu odbiorcy.

Robienie zakrętów dronem, czy choćby kręcenie kamerą – owszem, dla nas będzie zapewne wielką frajdą. Niestety, jest to też moment, kiedy najłatwiej ukazać się może brak profesjonalizmu i odpowiednio dużego doświadczenia.

Jeśli jednak nasz film zakłada oblecenie dookoła danego obiektu, czy przestrzeni, to powinniśmy zrobić to powoli i dokładnie – a co za tym idzie płynnie. Nie ma bowiem dla widza nic bardziej zniechęcającego, niż „szarpane” kadry i wyglądające na wykonane w sposób mechaniczny – rotacje kamery.

Jak nagrać flm z drona - manewrowanie i praca kamery

Źródło: Pixabay

Profesjonalne manewry dronem i praca kamerą

Dobrym porównaniem będzie tu przykład operowania kamerą w zwykłym fabularnym filmie. Takim w dodatku, w którym nagrywanie filmu odbywa się z ziemi. Kiedy bardziej przyjrzymy się jakiemukolwiek, przykładowemu filmowi – stwierdzimy z zaskoczeniem, że praca kamery tylko w wybranych momentach jest statyczna. Podobnie też jest w przypadku nagrywania filmów z powietrza.

Tak, jak przed chwilą wspomnieliśmy: najprostsze do dobrego nagrania będą więc statyczne kadry, kiedy zbliżamy się do nagrywanego przez nas obiektu. Z czasem dodać do tego można także płynne zakręty drona. Następnym „poziomem wtajemniczenia” będzie nagranie obrotu wokół własnej osi, czyli o 360 stopni.

Dobry film z drona wymagać będzie jednak czegoś więcej. Tym czymś będzie więc – jak w przykładzie z fabularnym filmem – dynamiczna praca kamery połączona z płynnym lotem. Żeby to osiągnąć potrafić musimy lecieć w danym kierunku, zmieniać przy tym wysokość naszego drona i płynnie kręcić kamerą – do tego. Dopiero zestawienie ze sobą tych trzech elementów może dać nam szansę na ciekawy film. Ciekawy, to znaczy taki, który będzie mieć szansę na wyróżnienie się spośród już obecnych w Internecie.

Jak nagrać flm z drona - manewrowanie i praca kamery

Źródło: Pixabay

Jak filmować obiekty i przestrzenie z lotu ptaka?

Każdy, kto zajmował się fotografią lotniczą, wie doskonale, że obiekty, które wydają się nam ciekawe z ziemi – mogą nas rozczarować, gdy zobaczymy je z lotu ptaka. Jak więc uatrakcyjnić kadrowanie obiektów, czy przestrzeni, tak, aby stworzyć ciekawy materiał?

Odpowiedź jest prosta – poprzez dynamiczną pracę kamery. Filmowanie wymaga kreatywności i podejścia do każdego kadru z osobna – są jednak pewne schematy, które zawsze będą dla nas ciekawe. Warto więc z nich korzystać.

Dobrym przykładem będzie tu więc ujęcie typu “od szczegółu do ogółu”, sprowadzające się do odlatywania dronem na daną wysokość. Zaczynamy zazwyczaj od bliskiej perspektywy, w której widoczna jest nasza najbliższa okolica, by po chwili wznieść się na pułap, z którego wykadrować będziemy mogli wielką przestrzeń, ciągnącą się aż po sam horyzont.

Jak nagrać flm z drona - manewrowanie i praca kamery

Źródło: Pixabay

Inne przykłady dynamicznego kadrowania z drona

Ambitniejszym przykładem takiego, dynamicznego kadrowania – będzie zbliżenie się naszym dronem do krawędzi budynku, albo lot wzdłuż krawędzi. Operujemy już nie tylko dronem, ale i przestrzenią, którą pokazujemy. Bawimy się bliskimi i dalekimi perspektywami. Wspomniane podejście świetnie sprawdzi się zarówno w nowoczesnym mieście, wśród wieżowców, jak i w górach – pośród smaganych wichrem, skalnych szczytów.

Dobrze jest przy tym kadrować w taki sposób, by nasz odbiorca myślał, że dron zaraz zderzy się z filmowanym przez siebie obiektem. Sprowadzi się to do zbliżania się kamerą do jakiejś przeszkody, czy krawędzi: mamy więc wielkie możliwości nagrywania z bliskiej perspektywy.

W cenie zawsze będą tu więc wysokie umiejętności operowania dronem, a także dodatkowy obserwator, który widzieć będzie nasz statek latający z innej niż my perspektywy i który odpowiednio wcześniej powiadomi nas o manewrach, które powinniśmy przeprowadzić. Poza tym większość powyżej opisanych manewrów wymaga zarówno operatora drona, jak i jego odpowiednika, który odpowiedzialny będzie za pracę kamery.

Podsumowanie

Jak więc widzimy, nagrywanie filmów z lotu ptaka nie jest bynajmniej rzeczą łatwą. Jeżeli zależy nam, żeby nasz film reprezentował sobą należyty poziom – warto skorzystać tylko w sprawdzonych, docenionych agencji kreatywnych, które oferują takie usługi. Jeśli zaś chcemy, żeby fotografia lotnicza stała się naszą pasją – powinniśmy jeszcze głębiej wejść w zagadnienia związane z manewrowaniem dronem i pracą kamery, z lotu ptaka.

Dodaj Komentarz