Jak przebiega spawanie metodą TIG?

Opublikowane przez ekipeo 06/09/2016 0 Komentarzy 3458 odsłon

TIG (Tungsten Inert Gas) to metoda spawania, która umożliwia uzyskanie niezwykle czystych i wysokiej jakości spoin. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do spawania stali nierdzewnych i innych stali wysokostopowych oraz następujących materiałów: aluminium, miedzi, tytanu, niklu i ich stopów. W spawalnictwie metodę tę oznacza się niekiedy również terminem GTAW (Gas Tungsten Arc Welding). Czym cechuje się spawanie tą metodą?

TIG

Charakterystyka metody TIG

Spawanie metodą TIG polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego przy użyciu nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego. Powstały w ten sposób łuk elektryczny topi powierzchnię materiału, a przy tym nie stapia nietopliwej elektrody. Dzięki temu spawacz w trakcie pracy utrzymuje stałą długość łuku. W przypadku tej metody, jako gaz ochronny najczęściej wykorzystuje się argon.

Należy podkreślić, iż w metodzie TIG nie ma konieczności stosowania materiału dodatkowego. Do połączenie elementów spawanych wystarczy bowiem przetopienie rowka spawalniczego. Konieczne w przypadku tej metody jest zastosowwanie specjalistycznej spawarki (takiej jak tutaj: oraz uchwytu TIG o zupełnie innej konstrukcji (dostępnego tutaj: .

Zalety metody TIG

Metoda spawania TIG przede wszystkim:

  • daje możliwość spawania prawie wszystkich metali i stopów we wszystkich pozycjach,
  • umożliwia spawanie cienki blach,
  • zapewnia wysoką jakość i czystość spoiny,
  • pozwala łatwo kontrolować jeziorko spawalnicze, ilość ciepła i materiału dodatkowego,
  • jest łatwa do opanowania przez spawacza.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.sklep.tomsystem.pl/

Dodaj Komentarz