Kawa, kaweczka, kawusia…

Opublikowane przez Redakcja 30/07/2014 0 Komentarzy 1902 odsłon

Dla niektórych jest zwalczanym uzależnieniem dla innych czystą ambrozją. Kawa dla wielu ludzi jest napojem, bez którego nie potrafią żyć.

Zalety picia kawy

Kawa jest napojem, który można pić w każdym momencie dnia. Zawarta w niej kofeina jest substancją, która w dyskusjach budzi wiele kontrowersji. Mimo to, jest to napój który posiada wiele zalet:
• Kawa pomaga w zwalczaniu migreny- kofeina zawarta w kawie powoduje zwężenie światła naczyń krwionośnych w mózgu, co sprzyja łagodzeniu bólów migrenowych,
• Kawa chroni przed cukrzycą typu2- w dłuższej perspektywie czasu picie kilku filiżanek kawy dziennie może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania,
• Kawa stymuluje mózg- poprzez jej działanie poprawia zdolności intelektualne i koncentrację.
To tylko niektóre korzyści wynikające z picia kawy. Natomiast najważniejszą jej zaletą jest jej smak i aromat.

Kawa ziarnista

Do wydobycia idealnego smaku i aromatu kawy, najlepszy jest zakup kawy ziarnistej. Taka kawa, w zależności od rodzaju, ma największe walory smakowe pomiędzy 5 a 30 dniem od daty palenia. Dobre ziarna kawy można poznać po włożeniu w nie dłoni. Jeśli będzie tłusta i pachnąca kawą, oznacza to, że ziarna mają z pewnością dobry smak.
Wybór ziaren to jednak nie koniec. Mielenie kawy bardzo wpływa na jakość smaku. Z tego względu jest to najważniejszy etap w procesie przygotowania napoju.

Kawa mielona

Grubość ziaren jest bardzo ważna. Wyróżniamy pięć podstawowych stopni zmielenia kawy:
• Gruboziarnista- taka kawa przypomina swoimi kryształkami sól gruboziarnistą,
• Średniej grubości- ziarna zmielonej kawy przypominają ziarenka piasku,
• Drobna- drobniejsza od kryształków cukru, przyjemna w dotyku,
• Bardzo drobna- miękka i gładka w dotyku z minimalnie wyczuwanymi drobinkami,
• Turecka- nie każdy młynek może zmielić kawę do takiego stopnia, kawa nie ma wyczuwalnych grudek jest bardzo gładka, miękka- przypomina puder.

Sklepy z kawą

Do odpowiedniego podania kawy są potrzebne właściwe akcesoria, które dostępne są w specjalnych sklepach. Odpowiednie młynki, imbryki, filtry czy tampery to nie wszystko. Należy także pamiętać o odpowiedniej konserwacji naszego ekspresu oraz właściwym i regularnym jego czyszczeniu.
Szeroki wybór kaw, akcesoriów i młynków do mielenia można znaleźć na stronie: http://www.sklepkawa.pl/

Dodaj Komentarz