Klimakonwektory – dwa w jednym

Opublikowane przez ekipeo 22/01/2018 0 Komentarzy 1633 odsłon

O ile ogrzewanie pomieszczeń w okresie chłodów jest sprawą oczywistą, o tyle ich ochładzanie w gorące letnie dni póki co nie znalazło szerokiego zastosowania. Z klimatyzowanymi pomieszczeniami najczęściej spotykamy się w obiektach służbowych, natomiast domy prywatne rzadziej wyposażane są w tego typu instalacje, ponieważ wiąże się to m.in. z wysokimi kosztami zakupu i eksploatacji urządzeń.

Rozwiązaniem tego problemu mogą być klimakonwektory, urządzenia, które potrafią jednocześnie grzać i chłodzić. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest to, iż nie wymaga ono montowania dwóch odrębnych instalacji – grzewczej i do klimatyzacji.

Wykorzystywanym w klimakonwektorach czynnikiem grzewczym i chłodniczym jest woda. W zależności od jej temperatury, do pomieszczenia dostarczane jest ciepło lub chłód. Jedno urządzenie może być wykorzystywane przez cały rok – zimą służy do ogrzewania pomieszczeń, a latem do ich chłodzenia. Dzięki niemu wewnątrz budynków możliwe jest utrzymywania stałej, zadanej temperatury.

klimakonwektory

Klimakonwektory – zasada działania

Ze względu na zastosowaną konstrukcję, klimakonwektory dzielą się na urządzenia wentylatorowe lub indukcyjne:

  • urządzenie wentylatorowe (tzw. fan-coil) działa na zasadzie wymiany ciepła z otoczeniem wykorzystując do tego wentylatory, może przy tym kontrolować temperaturę w rejonie zainstalowania. Najprostsza jednostka tego typu składa się z wymiennika ciepła oraz wentylatora. Nawiewa on powietrze na wymiennik, który w zależności od tego, czy korzysta w danej chwili z ciepłej lub zimnej wody, będzie je podgrzewał lub chłodził.
  • urządzenie indukcyjne korzysta ze wstępnie przygotowanego w centrali wentylacyjnej powietrza pierwotnego, które zostaje dostarczone do jednostki. Nie posiada ona wentylatorów, lecz zasysa z pomieszczenia powietrze wtórne, które zostaje schłodzone lub podgrzane w zależności od wymagań, a po wymieszaniu obu strumieni wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia.

Klimakonwektory różnią się także ze względu na liczbę zainstalowanych wymienników ciepła. Urządzenia z zamontowanym jednym wymiennikiem mogą pracować zamiennie jako nagrzewnica lub chłodnica, zaś te zaopatrzone w dwa wymienniki mogą w jednym czasie łączyć obie funkcje.

Dzięki działaniu klimakonwektorów powietrze w pomieszczeniu jest w ciągłym ruchu – podlega filtrowaniu, oczyszczaniu i wymianie. Dostępne opcje pozwalają także na regulowanie jego wilgotności.

Klimakonwektory – do biura i domu

Dotychczas klimakonwektory montowane były zazwyczaj jedynie np. w pomieszczeniach biurowych, hotelach, restauracjach czy halach produkcyjnych i magazynach. Obecnie urządzenia wentylatorowe znajdują coraz częściej zastosowanie w domach, stanowiąc alternatywę dla tradycyjnego grzejnika – przypominają zwykły kaloryfer i nie zajmują wiele miejsca.

Nowa generacja urządzeń pracuje w sposób nie zakłócający domowej ciszy. Mogą być przy tym zasilane za pomocą pompy ciepła lub kotła na olej lub gaz, można je nawet montować do instalacji zasilanej centralnym ogrzewaniem.

Dodaj Komentarz