Magia gruzińskiej kuchni

Opublikowane przez ekipeo 30/12/2016 0 Komentarzy 1891 odsłon

Kuchnia gruzińska to dla większości Polaków wciąż jedynie czysta egzotyka i niezbadana sfera kulinarna. A szkoda. Gruzińskie smaki i aromaty to niesamowita i jedyna w swoim rodzaju podróż kulinarna po różnych zakątkach świata. Zapraszam na niezapomnianą wędrówkę po Kaukazie i tradycyjnej kuchni gruzińskiej.

Kuchnia multikulti

Kuchnia w kulturze i tradycji gruzińskiej, jak i sama kultura spożywania posiłków, zajmuje szczególne miejsce, stanowiąc jednocześnie część tożsamości dzisiejszych Gruzinów. Kuchnia ta w pewnej części ma swoje korzenie w kuchni indyjskiej, mongolskiej oraz europejskiej. Można w niej znaleźć smaki i aromaty z wielu kultur, które miały jakikolwiek wpływ na historię Gruzji na przestrzeni kilkuset ostatnich lat. Każda z prowincji Gruzji posiada własne, unikalne tradycje kulinarne. Oprócz tradycyjnej kuchni gruzińskiej można posmakować m.in. kuchni megrelskiej, kacheckiej czy też imerytańskiej. Zapewniam, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Supra do ostatniego gościa

W tradycji gruzińskiej funkcjonuje przekonanie, że „dopóki siedzisz przy stole, nie starzejesz się”. Bez wątpienia Gruzini stosują się do tej zasady. Wielogodzinne uczty w ich wykonaniu obrosły już legendami, jednak wszystkie opowieści o gruzińskiej gościnności i sposobie ucztowania w tamtym regionie świata są w stu procentach prawdziwe.
W Gruzji najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest bez wątpienia kolacja, czyli supra. To podczas niej spotykają się całe rodziny oraz zaproszeni goście, przez co bardzo często zwykły posiłek zamienia się w wielką, wielogodzinną biesiadę przy stole, która trwa zazwyczaj do ostatniego gościa.

Festiwal dań i smaków na jednym stole

Kolacja przeważnie zaczyna się od przystawek. Podawane są np. pchali ze szpinaku lub z buraków, słynne chaczapuri, lobiani, badridżani czy też adżapsandali. Popularną przystawką jest również kiszony kwiat dżondżoli oraz pieczarki nadziewane masą z orzechów włoskich. Ważnym elementem w tamtejszym jadłospisie jest także gruziński chleb powszedni puri o różnych kształtach, zazwyczaj podłużnych. Menu jest naprawdę bardzo obfite i nie sposób wymienić wszystkie przekąski serwowane podczas supry.

Następnie na stół podawane są dania główne, których różnorodność i smak może przyprawić o zawrót głowy. To już prawdziwy festiwal dań mięsnych. Gruzja słynie z duszonych, smażonych, pieczonych i gotowanych mięs podawanych w cieście, w sałatkach warzywnych, w postaci szaszłyków lub z wybornymi sosami. Króluje tu drób, cielęcina, baranina oraz wołowina. Dania godne uwagi to np. abkhazura (pikantne pulpety), basturma (grillowane marynowane mieso), chakapuli (duszone kotlety jagnięce), chkmeruli (smażony kurczak z czosnkiem) czy też gupta (paszteciki wołowe. Gruzińskie mięsa nie mogą się obyć bez adżiki, czyli pasty z papryki, czosnku, ziół oraz orzechów włoskich. W Gruzji, wbrew krążącym opiniom, je się niewiele dań rybnych, jednak na uwagę zasługuje bez wątpienia oraguli dzmarshi – łosoś w sosie octowym oraz tevzi kindzmarshi, czyli ryba na zimno w sosie kolendrowym. Oczywiście żadna supra nie może się obyć bez słynnego na cały świat gruzińskiego wina oraz wódki ChaCha.

Jeśli nadal nie jesteście przekonani co do wspaniałej kuchni gruzińskiej, polecam przyrządzić sobie jedno z tradycyjnych dań z tamtego regionu świata, a na pewno zmienicie zdanie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://www.maxkuchnie.pl/

Dodaj Komentarz