Montaż klimatyzatora – podstawowe zasady

Opublikowane przez Redakcja 28/06/2013 0 Komentarzy 1534 odsłon

Wbrew pozorom prawidłowa lokalizacja systemu klimatyzacji w pomieszczeniu odgrywa bardzo dużą rolę w późniejszej eksploatacji urządzenia oraz jego efektywności działania. Każdy montaż systemu klimatyzacji powinien opierać się ściśle na instrukcji montażowej podanej przez producenta i precyzyjnie wypełniać wszystkie zalecenia i wskazówki w niej zawarte.

Montaż klimatyzacji – główne założenia

instalatorPierwszą podstawową kwestią związaną z prawidłowym montażem systemu klimatyzacji jest wybór odpowiedniej przestrzeni montażowej zarówno jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Decyzja, co do lokalizacji urządzeń klimatyzacyjnych powinna być dobrze przemyślana. Montaż jednostki wewnętrznej klimatyzatora musi być optymalny pod względem utrzymania ergonomii samego pomieszczenia oraz zapewnienia maksymalnej wydajności urządzenia. Klimatyzator nie powinien przeszkadzać użytkownikom w codziennym korzystaniu z pomieszczenia, a jednocześnie powinien zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza.

 Właściwa odległość od sufitu jednostek wewnętrznych instalowanych na ścianach powinna wynosić nie mniej niż 200 mm. Determinowane jest to konstrukcją budowy nowych klimatyzatorów, których działanie opiera się na pobieraniu powietrza przez górną część obudowy.

Instalacja klimatyzacji – instalacja freonowa

Właściwa instalacja klimatyzacji powinna być poprzedzona zamontowaniem (powieszeniem) płyty montażowej, na której znajdować się będzie jednostka wewnętrzna systemu klimatyzacji. Następnym bardzo istotnym etapem konstrukcji jest wywiercenie otworów pod instalacje freonową i odprowadzenia skroplin. Przy pracach związanych z instalacją freonową należy zachować szczególną ostrożność oraz trzymać się ściśle wskazówek zawartych w instrukcji montażu urządzenia. Trzeba bacznie uważać na tym etapie montażu, ponieważ właśnie wtedy dochodzi do najczęstszych i niestety trwałych uszkodzeń instalacji freonowej. Najczęstszym błędem jest niezastosowanie się do zalecanego sposobu wygięcia rurki, co pociąga za sobą konsekwencje w postaci jej skręcenia, a w efekcie do blokady przepływu czynnika chłodniczego i uszkodzenia całego urządzenia. W pierwszej kolejności należy wygiąć przewody do siebie, następnie zgiąć pod kątem 90 stopni.

 Kolejnym etapem prawidłowego montażu jednostki wewnętrznej systemu klimatyzacji jest wykonanie połączeń kielichowych urządzenia. Praca w tej fazie instalacji powinna się cechować wyjątkową starannością i precyzją, ponieważ w miejscach połączeń kielichowych bardzo często dochodzi do nieszczelności.

Prawidłowe zabezpieczenie instalacji freonowej

Prawidłowe zabezpieczenie instalacji freonowej zapobiegnie wykraplaniu się wody z układu. Należy uszczelnić wszelkie przecięcia i przetarcia w izolacji termicznej, najlepiej za pomocą samoprzylepnej taśmy termicznej tak, jak to zostało przedstawione na rysunku poniżej.

Końcową czynnością zamykającą cały proces montażu instalacji freonowej, systemu odprowadzenia skroplin oraz podłączeń elektrycznych jest usunięcie z instalacji powietrza, czyli uzyskanie tzw. próżni. Ta czynność ma na celu przede wszystkim pozbycie się wszelkiej wilgoci, która mogłaby się znajdować w instalacji freonowej. Do przeprowadzenia prawidłowego procesu usunięcia powietrza z układu należy użyć pompy próżniowej i zestawu manometrów. Całą czynność należy wykonać bardzo dokładnie, w przeciwnym wypadku praca klimatyzatora może zostać zakłócona.

Dodaj Komentarz