Na czym polega palowanie i jak osadza się pale w gruncie?

Opublikowane przez Redakcja 04/08/2020 0 Komentarzy 964 odsłon

Na co dzień mieszkamy w wysokich budynkach, robimy zakupy w ogromnych galeriach handlowych oraz poruszamy się szerokimi drogami. Nie myślimy jednak o tym, jak bardzo zaawansowane technologie i jak wiele wysiłku było potrzebne, aby te konstrukcje powstały. Jedną z zaawansowanych czynności budowlanych, niezbędnych podczas realizacji większości projektów jest palowanie. Na czym polega palowanie?

Osadzanie pali w gruncie

Palowanie to nic innego, jak osadzanie pali w gruncie. Tym terminem określa się cały, wieloetapowy proces umiejscowienia pali w ziemi. Co ma na celu ten proces i czym są pale? Najczęściej pale umieszcza się w gruncie w celu przygotowania fundamentów pod budynek. Niemniej jednak wykorzystuje się je również podczas budowy innych konstrukcji, w tym konstrukcji podziemnych. Ponadto rozmaite pale mogą również służyć jako wsparcie dla dróg.

 

Dlaczego palowanie jest tak potrzebne?

Niezależnie od tego, czy są to pale prefabrykowane żelbetowe pod fundamenty, czy też standardowe pale stalowe pełniące funkcje wsparcia dla autostrady, podstawowa funkcja konstrukcji podziemnej jest taka sama. Pale mają za zadanie przenosić obciążenia. Ich stosowanie jest niezwykle potrzebne głównie z tego względu, że wierzchnie warstwy gruntu często cechują się słabą wytrzymałością i niewielką gęstością. Mowa tutaj o takich gruntach, jak choćby nasypy czy torfy, które powszechnie występują w wielu częściach Polski. Tym samym zwyczajnie nie są w stanie unieść ciężaru konstrukcji. Ponadto pale prefabrykowane są niezbędne, kiedy dany budynek jest po prostu wyjątkowo ciężki.

Na czym polega palowanie – metody umieszczania pali w gruncie

Warto zauważyć, że palowanie może być wykonywane na wiele różnych sposobów. To, która metoda zostanie zastosowana w danym przypadku, uzależnione jest od wielu czynników. W grę wchodzi rodzaj gruntu, bliskość sąsiednich konstrukcji, a także rodzaj pali, który wybrano. Najczęściej stosowane metody to: wkręcanie, wciskanie oraz wbijanie.

palowanie stalowe

Wkręcanie pali powoduje duże wibracje, co stanowi zagrożenie dla gruntu oraz sąsiednich budynków. Wbijanie natomiast ma ograniczony zakres zastosowania. Mniej niebezpieczną i nadającą się do zastosowania w większej ilości przypadków metodą jest wbijanie. To właśnie ta metoda jest najczęściej wykorzystywana w przypadku wspomnianych już wcześniej pali prefabrykowanych. Umożliwia ona szybkie umiejscowienie pali w gruncie. Warto w tym miejscu zauważyć, że wbijanie pali prefabrykowanych to bardzo uniwersalna metoda przygotowywania części fundamentów odpowiedzialnej za przenoszenie obciążeń. Rzecz w tym, iż zastosować ją można w niemal każdych warunkach gruntowych.

Dodaj Komentarz