Nurkowanie nocą

Opublikowane przez ekipeo 22/04/2011 0 Komentarzy 946 odsłon

Nurkowanie wciąż zyskuje na popularności wśród ludzi poszukujących aktywnej formy wypoczynku. Nurkowanie jest jednym z niewielu sportów które są w stanie zapewnić nam niezapomniane przeżycia i doznania. Dziś możemy wyróżnić wiele odmian nurkowania między innymi nurkowanie nocą.

Nurkowanie nocne posiada przede wszystkim całkiem odmienny charakter i urok niż nurkowanie dzienne. Malo osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie w nocy odgrywa się prawdziwe życie świata podwodnego. Zwierzęta wodne po zmroku zyskują większą aktywność, a dzięki nurkowaniu po zmroku możemy być tego świadkami. Dziś nurkowanie nocą jest większą atrakcją niż nurkowanie wciągu dnia, gdyż nocą widzimy tylko to co oświetli nam latarka, reszta pozostaje nieodkrytą , tajemniczą przestrzenią. Nocny świat jest zniewalający i przepiękny d;dlatego warto se o tym przekonać na własne oczy. Jednak ten rodzaj nurkowania wymaga od nas specjalistycznego przygotowania, dlatego organizowane są kursy nurkowania, które przeprowadzane są tylko i wyłącznie pod kątem nurkowania nocnego.

Najważniejsza zasada jaka obowiązuje pod wodą w nocy jest taka, że cała widoczność zależy od mocy latarki. Każdy nurek powinien posiadać 3 źródła oświetlenia pod wodą podczas nurkowania, pierwsze to światło główne. Powinno ono służyć nam nieprzerwanie podczas całego czasu nurkowania, więc dłużej niż 60 minut. Musimy pamiętać o tym, że jeśli planujemy nurkować dłużej musimy zadać o to aby baterie bądź akumulatorki wytrzymały ten czas. Drugim rodzajem źródła światła jest światło zapasowe. Moc latarki może być oczywiście słabsza niż światłą głównego, jak sama nazwa wskazuje, korzystamy z niego podczas awarii światła głównego. Trzecim źródłem światła jest podświetlenie stałe gdzie wykorzystujemy błyskacz bądź światło chemiczne. Bardziej poleca się stosowanie błyskacza ponieważ możliwe jest tu kilkukrotne używanie, a w przypadku światła chemicznego jest to niemożliwe.

Nurkowanie nocne wymaga od nas specjalnego rozplanować i przygotować wyprawy. Należy dobrze zbadać akwen poprzez nurkowanie za dnia, aby być przygotowaniem na rożne okoliczności podczas nurkowania nocnego.

Znaki nurkowe są niezmienne jak podczas nurkowania za dnia, z jedną różnią natomiast konieczne bowiem z przyczyn oczywistych jest ich oświetlenie. Wydawać by się mogło, że korzystanie z latarki nie wymaga niczego szczególnego, jednak podczas nurkowania nocnego należy używać latarki w odpowiedni sposób, aby świecić latarką prawidłowo. Musimy pamiętać, aby nie świecić latarką nerwowo, lecz spokojnie gdyż może to wprowadzić niepotrzebną panikę pośród zespołu. Kolejną ważną zasadą posługiwania się latarką pod wodą przy oświecaniu partnera , aby maksymalnie oświecać go do wysokości klatki piersiowej, ponieważ świecąc powyżej klatki możemy spowodować chwilowe oślepienie partnera.

W nocy wiele akwenów odżywa przez co mamy okazje zobaczyć zwierzęta, które podczas dnia żyją mniej aktywnie. Prócz tego mamy również możliwość bliższego spotkanie się z rożnymi gatunkami ryb, gdyż niektóre z nich maja słabsza widoczność w nocy co powoduje, że odczuwają mniejsze zagrożenie w towarzystwie ludzi.

Dlatego jeśli ktoś jest pasjonatem nurkowania, koniecznością wręcz jest uczestnictwo choćby raz w nurkowaniu nocnym.

Dodaj Komentarz