Przemysłowe ciekawostki – do czego służą zbiorniki ciśnieniowe?

Opublikowane przez ekipeo 01/10/2018 0 Komentarzy 1875 odsłon

Sprężone powietrze i jego wykorzystywanie jest nieodłącznym elementem wielu działów przemysłu. Kompresja gazów stosowana jest w mechanice, górnictwie, produkcji czy przemyśle farmaceutycznym. Nowoczesne kompresory, siłowniki pneumatyczne nie mogą obejść się bez profesjonalnych zbiorników ciśnieniowych, które optymalizują całą pracę i pozwalają zachować bezpieczeństwo i wydajność procesu kompresji.

Do czego służą zbiorniki ciśnieniowe?

Zbiorniki ciśnieniowe są uzupełnieniem instalacji pneumatycznych. Pozwalają one na przechowywanie skompresowanego gazu, a także są bardzo pomocne w wyrównywaniu ciśnienia w instalacji pneumatycznej oraz chodzeniu sprężonego powietrza. Ich nieoceniona rola pozwala na optymalną eksploatację instalacji pneumatycznej, a tym samym zabezpiecza cały proces produkcyjny.

zbiorniki ciśnieniowe

Rodzaje i budowa zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki ciśnieniowe występują w wersji pionowej lub poziomej. Mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub stali węglowej. Można rozróżnić również zbiorniki malowane proszkowo, ocynkowane lub galwanizowane. W składzie zbiornika ciśnieniowego znajdziemy takie elementy jak zawór bezpieczeństwa, kurek, manometryczny, rurka spustowa, zawór spustowy oraz manometr.

Sposoby wykorzystywania zbiorników ciśnieniowych

W zakładach przemysłowych, w których stosuje się zbiorniki ciśnieniowe, mogą mieć one dwojakie zastosowanie – jako zbiornik główny, lub zbiornik pomocniczy.

  • Zbiornik ciśnieniowy główny („mokry”) – instalowany jest najczęściej bezpośrednio przy sprężarce, oprócz tego, że magazynuje sprężone powietrze, jego zadaniem jest też sterowanie pracą sprężarki, a także schładzanie skompresowanego powietrza. Zbiornik reguluje ciśnienie, przez co zapobiega ciągłym skokom sprężarki. Zbiornik na sprężone powietrze pełni też pośrednio funkcję „tłumika” pulsacji powietrza, jakie wytwarza kompresor.
  • Zbiornik ciśnieniowy pomocniczy („suchy”) – najczęściej instaluje się go w pobliżu punktu poboru skompresowanego powietrza. Ma on za zadanie minimalizowanie spadków ciśnienia w instalacji pneumatycznej, w przypadku kiedy pojawia się duże jednorazowe zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Aby zbiornik pomocniczy odpowiednio spełniał swoje zadanie, powinien mieć jak największą pojemność, aby jak najlepiej minimalizować ryzyko skoków ciśnienia.

Jak dobrać wielkość zbiornika oraz gdzie kupić zbiornik na sprężone powietrze?

Pojemność zbiornika na sprężone powietrze uzależniona jest od zapotrzebowania i charakteru poborów sprężonego gazu. Ważna jest także wydajność sprężarki. Każda firma ma inne wymagania a każda instalacja inne parametry poboru, dlatego przed podjęciem decyzji o wielkości zbiornika, dobrze jest wykonać odpowiednie obliczenia.

Dodaj Komentarz