Rozdzielnia elektryczna – co to jest i jaką wybrać?

Opublikowane przez ekipeo 12/11/2020 0 Komentarzy 452 odsłon

Rozdzielnia elektryczna to kluczowy element instalacji elektrycznej budynku, ponieważ to właśnie w niej odbywa się przetwarzanie, rozdział oraz przesył energii elektrycznej do poszczególnych punktów poboru takich jak lampy, gniazdka czy włączniki. To właśnie w skrzynce elektrycznej skupiają się wszystkie obwody kablowe, które kontrolowane są przez różnego rodzaju bezpieczniki. W zależności od rodzaju oraz ilości urządzeń obsługiwanych, rozdzielnia elektryczna może być mniejsza lub większa, a także zawierać różne komponenty.

Czym kierować się podczas wyboru rozdzielni elektrycznej?

Podstawowym kryterium wyboru skrzynki elektrycznej powinien być jej rozmiar dostosowany do ilości okablowania, a także wybór czy ma to być skrzynka podtynkowa, czy natynkowa. Skrzynki podtynkowe zabudowuje się w ścianie, w uprzednio do tego przygotowanym otworze – podczas prac budowlanych i wykończeniowych musimy więc wiedzieć już jaki rozmiar skrzynki będziemy chcieli zabudować, aby przygotować na nią odpowiedni otwór. W przypadku rozdzielni natynkowych montuje się je bezpośrednio na ścianie lub innej powierzchni, w tym przypadku nie ogranicza nas rozmiar otworu i możemy dowolnie modyfikować i dostosowywać miejsce montażu rozdzielni do potrzeb i możliwości pomieszczenia.

rozdzielnia-elektryczna

Jak wybrać rozmiar rozdzielni elektrycznej?

Jeżeli chodzi o rozmiary rozdzielni elektrycznych, to przede wszystkim różnią się one ogólnymi wymiarami zewnętrznymi, a także liczbą modułów, którą należy dobrać do stopnia rozbudowana sieci energetycznej w budynku. Dobrze jest wybrać rozdzielnie, która umożliwia rozbudowę, w przypadku rozszerzenia się instalacji o różnego rodzaju urządzenia czy podzespoły.

Rozdzielnia elektryczna a bezpieczeństwo instalacji elektrycznej

W ofercie producentów elementów instalacji elektrycznej w tym rozdzielni elektrycznych znajdziemy skrzynki cechujące się 2 podstawowymi stopniami ochrony. IP 31 – przeznaczone do montażu wewnątrz, w miejscach ogrzewanych i suchych, a także IP54 – dedykowane do użytku na zewnątrz budynków, gdzie istnieje ryzyko zawilgocenia lub zapylenia. Wybierając rozdzielnie musimy pamiętać o tym, że aby była ona bezpieczna, musi być zgodna z normą PN-EN 60439-3, wówczas będzie ona skutecznym zabezpieczeniem przed przeciążeniem instalacji, a także przed przepięciami i porażeniami.

Dodaj Komentarz