Zastosowanie żywic poliestrowych

Opublikowane przez Redakcja 13/08/2012 0 Komentarzy 3094 odsłon

Żywice poliestrowe dzieli się na nasycone i nienasycone, przy czym jest to surowiec ekologiczny. Znajduje on szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, głównie ze względu na właściwości, które sprawiają, że produkty oparte o nią spełniają najwyższe standardy użytkowania.

Żywice nasycone są podstawą lakierów i farb, głównie o kompozycji proszkowej. Jest to rodzaj farb coraz częściej wykorzystywanych, ze względu na właściwości i wysoką jakość.  Farby proszkowe oparte o żywice nasycone mają charakter ekologiczny, ponieważ nie wymagają stosowania szkodliwego dla środowiska rozpuszczalnika, który jest składnikiem wielu farb. Ponadto ich dużą zaletą jest wydajność, a tym samym ekonomiczność, gdyż w czasie malowania nie ma konieczności nakładania grubej warstwy. Powłoka powstała z cienkiej warstwy farby proszkowej wyróżnia się estetyką i trwałością. Jest odporna na uszkodzenia powstałe w wyniku oddziaływania czynników mechanicznych.

Żywice nienasycone, tzw. Estromal,  są znacznie szerzej wykorzystywane i znajdują zastosowanie w bardzo różnorodnych gałęziach przemysłu. Najczęściej stosowane są w przemyśle stoczniowym, motoryzacyjnym i budowlanym, a także elektroenergertycznym. Skutecznie się jednak sprawdzają również w produkcji takich wyrobów jak: wanny, aparatura chemiczna, figury ogrodowe, przemysł galanteryjny.

Żywica poliestrowa to bardzo wydajny surowiec. Aby w pełni wykorzystać jej właściwości, poddaje się ją odpowiednim procesom przetwórczym, które mają wpływ na jej budowę chemiczną. Technika przetwórcza jest skomplikowanym procesem, który zależy od tego, w jakiej gałęzi przemysłu ma znaleźć zastosowanie żywica. Od prawidłowego przebiegu procesu zależy jakość żywicy i parametry jej właściwości, jako wymogów niezbędnych w poszczególnych branżach.

Dodaj Komentarz