Czy warto stosować ekrany akustyczne?

Opublikowane przez Redakcja 28/10/2010 Comments are off 1085 odsłon

Ekrany akustyczne zwane również dźwiękochłonnymi są z reguły sztuczną przeszkodą ustawioną przy drodze w celu zablokowania lub ograniczenia dopływu źródła hałasu do np. budynków mieszkalnych. Bariera ta tworzy tzw. cień akustyczny, czyli obszar o zmniejszonym natężeniu dźwięku. Obszar ten wyznaczany jest metodami identycznymi jak w przypadku obszaru cienia w optyce.

Swoją skuteczność ekrany zawdzięczają dwóm podstawowym parametrom fizycznym. Pierwszy z nich – izolacyjność akustyczna – odpowiedzialny jest za to jaka ilość energii akustycznej zdoła przedostać się przez ekran do strefy chronionej. Drugim natomiast jest współczynnik pochłaniania dźwięku, który odpowiada z kolei za ilość energii jaka zostanie odbita z powrotem do źródła dźwięku. Aby osiągnąć maksymalną efektywność ekranów dźwiękochłonnych oba wymienione parametry powinny być jak najwyższe. W celu uzyskania jak największego cienia akustycznego, poza dobraniem odpowiedniej wysokości, długości i usytuowaniem względem hałasu, również bardzo ważnym czynnikiem jest materiał z jakiego dany ekran zostanie wykonany oraz jego struktura.

Do wykonania drogowych ekranów akustycznych z reguły wykorzystuje się przezroczyste tudzież półprzezroczyste szklane płyty (głównie z poliwęglanu lub szkła akrylowego), które za zadanie mają odbijanie fal dźwiękowych. Oprócz tego stosuje się również beton, drewno, czy też różne odmiany trocinobetonu, których celem jest pochłanianie owych fal. Ponadto niektóre ekrany wykonuje się ze specjalnych kaset akustycznych. Są one wypełnione wełną mineralną usytuowaną pomiędzy siatkami stalowymi wewnątrz perforowanej blachy lub panelu PCV. Ekrany tego typu umożliwiają rozkwit roślin płożących. Istnieją również tzw. zielone ekrany, czyli nasypy ziemne z roślinnością. Drogowe ekrany akustyczne mogą przyjmować formę ściany, korytarza lub nawet tunelu. Mimo potwierdzonej skuteczności, zdania na temat ekranów są mocno podzielone. Szczególnie w przypadku ekranów nieprzezroczystych, które jak twierdzą niektórzy mieszkańcy „zasłaniają im okno na świat”.

Artykuł powstał przy współpracy: http://www.weldon.pl

Comments are closed.