Jak zdobyć prawo jazdy w Anglii?

Opublikowane przez Redakcja 05/01/2011 Comments are off 602 odsłon

Znaczna część młodego pokolenia wyjeżdża poza granice kraju szukając dobrze płatnego miejsca pracy. Większość z nich ostatecznie ląduje w Wielkiej Brytanii. Anglicy najczęściej zatrudniają naszych rodaków na takich stanowiskach jak barman, kelner, pomoc domowa czy też kierowca.

Mało kto wie, że przebywając na wyspach można skorzystać z okazji jaką jest zdobycie polskiego prawa jazdy w UK . Wiele osób zadaje sobie pytanie dlaczego pobyt w Anglii może być okazją, skoro egzaminy na prawo jazdy przeprowadzane są także w naszym kraju. Otóż Wielka Brytania posiada znacznie przyjemniejsze przepisy dotyczące zdobywania prawa jazdy . Jak wiadomo w Polsce nieliczni zdają egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem. Natomiast w Anglii regulacje prawne znacznie ułatwiają uzyskanie dokumenty uprawniającego do prowadzenia samochodów osobowych. Jednak należy najpierw spełnić pewne warunki.

Osoba, która chce przystąpić do testów na prawo jazdy oraz egzaminu musi mieć ukończone 17 lat oraz przebywać na wyspach co najmniej 185 dni. Znajomość języka angielskiego nie jest wymagana, ponieważ w egzaminie może uczestniczyć tłumacz. Nauka jazdy w UK nie musi się odbywać w profesjonalnej szkółce. Instruktorzy nauki jazdy udzielają lekcji  tylko chętnym. Pozostali mogą uczyć się jeździć pod opieką osoby mającej  21 lat oraz ważny dokument prawa jazdy od minimum 3 lat wydany w jednym z krajów Unii Europejskiej. Korzystając z usług szkół jazdy poznaje się dokładnie kodeks drogowy  i testy prawa jazdy obowiązujące w Anglii, dlatego też warto wybrać naukę jazdy pod okiem profesjonalistów.

Decydując się na zrobienie prawa jazdy w Anglii trzeba zauważyć, że na wyspach dokument do prowadzenia samochodu z manualną skrzynią biegów upoważnia do kierowania również ”automatu”, natomiast nie działa to w drugą stronę. Kursant musi sam zadbać i przygotować pojazd, którym będzie zdawał egzamin. Najważniejsze jest oznakowanie auta specjalnymi oznaczeniami w postaci czerwonej litery „L” (w Walii litery „L” lub „D”). Auto musu być sprawne techniczne, a także posiadać ważny przegląd MOT oraz opłacony podatek drogowy (Road Tax).

Osoba, która przystępuje do egzaminu musi widnieć w dokumentach pojazdu tj. polisie ubezpieczeniowej.  W części teoretycznej należy zaliczyć pozytywnie test wyboru, studium przypadku oraz Hazard perception czyli testy  w postaci filmów, które pozwalają ocenić dostrzeganie zagrożenia na drodze. Następnie jako egzamin praktyczny przeprowadzane jest badanie wzroku, pytania z zakresu bezpiecznej eksploatacji pojazdu i oczywiście jazdy.

Osoba, która zdała egzamin ma możliwość otrzymania prawa jazdy od razu. Dlatego też zaraz po egzaminie można wsiadać za kierownicę. Jeżeli egzamin nie skończył się pozytywnie do kolejnej próby można podejść po upływie 10 dni roboczych.

Comments are closed.