Ustawienie głośników

Opublikowane przez Redakcja 10/02/2011 Comments are off 815 odsłon

Coraz bardziej popularne stają się systemy cyfrowego kina domowego. Każdy użytkownik chce cieszyć się nie tylko wysoką jakością obrazu, ale również duża uwagę poświęca się dźwiękowi.

Obecnie najbardziej zaawansowanym systemem dźwięki przestrzennego jest zestaw składający się z siedmio szerokopasmowych głośników i aktywnego głośnika subniskotonowego. Taki zestaw idealnie sprawdza się, gdy odtwarzamy ścieżki dźwiękowe powstałe w oparciu o Dolby Digital EX, DTS ES oraz w przestrzennym odtwarzaniu sygnałów stereofonicznych przy użyciu dekodera Dolby ProLogic IIx. Dekoder ten umożliwia odsłuchiwanie tego samego dźwięku w 7 lub 8 oddzielnych kanałach zapisanego w formacie DD czy systemach DTS i DTS ES.

System 7.1 cechuje bardzo realistyczne odtwarzane dźwięki, dzięki większej ilości oddzielnie regulowanych kanałów, które łatwo daje się dopasować do pomieszczenia. Ustawiając głośniki należy pamiętać, aby minimalna odległość między nimi nie wynosiła mniej niż 1 m, natomiast maksymalna nie więcej niż 2 – 2,5 m. Tylne głośniki można trochę zbliżyć do siebie. Znaczna część sprzętu wyposażonego w siedem wzmacniaczy posiada regulowaną odległość pomiędzy tylnymi głośnikami surround. W przypadku zestawu 7.1 stosowane są te same instrukcje co do wysokości jak przy ustawianiu systemu 5.1.

Zestaw odtwarzający sygnał kanału subniskotonowego może być umiejscowiony w dowolnym miejscu. Dzięki o niskich częstotliwościach rozchodzą się bezkierunkowo w przypadku zakresy częstotliwości nie przekraczającej 60-80 Hz. System z niewielkimi zestawami szerokopasmowymi, który przetwarza dźwięk od 100 Hz – 150 Hz należy umieścić pomiędzy zestawami odtwarzającymi dźwięki kanału prawego i lewego.

Comments are closed.