Wiklina materiałem użytkowym i estetycznym

Opublikowane przez Redakcja 22/12/2010 Comments are off 1133 odsłon

Uprawiana na podmokłych terenach wierzba wikliniarska jest podstawowym surowcem służącym do wyrabiania wszelkich produktów z wikliny. Wikliniarstwo poza uprawą owego gatunku wierzby obejmuje również jej zbiór oraz uszlachetnianie. Wśród wielu rodzajów wikliny, dzięki której powstają wyroby wiklinowe wyróżnić należy wiklinę zieloną, czerwoną (gotowaną), białą (moczarkowaną) oraz wiklinę powietrznie suchą – nie poddawaną korowaniu. W naszym kraju istnieją wybitnie korzystne warunki sprzyjające uprawie wikliny.
Wikliniarstwo jest branżą zakorzenioną w naszej kulturze i gospodarce od dawnych lat. W czasach, kiedy modne staje się coraz częściej stosowanie materiałów ekologicznych, owa działka przemysłu staje się bardzo praktyczna. Wyroby wiklinowe są również bardzo gustowne i estetyczne. Wiklina poza tym, że jest materiałem niezwykle eleganckim, to w dodatku bardzo praktycznym oraz użytecznym. Wyroby z wikliny są swoistym rodzajem rękodzieła. Niektóre plecionki wiklinowe mogą zahaczać nawet o pewien rodzaj sztuki, ze względu na wymyślne formy przedmiotów tworzonych z wierzby wiklinowej.

Wiklinowe plecionki mogą zdobić nasze domy i ogrody, nadając im niepowtarzalny charakter. Kosze wiklinowe znajdują zastosowanie jako pojemniki na ubrania, żywność – w tym kartofle, grzyby, owoce. Mogą również służyć jako ozdobniki w naszym mieszkaniu, na przykład jako dekoracja na półkach bądź posłużyć jako efekciarskie donice.  Poza tym z wikliny wytwarza się również bardzo ładne meble, w tym krzesła i stoliki, meble ogrodowe oraz plażowe, płotki, a także ozdobne ścianki. Warto więc wyposażyć się w wiklinowe produkty, ze względu na ich szerokie i praktyczne zastosowanie oraz niezwykle estetyczny i unikatowy wygląd.

Comments are closed.