Akustyka wnętrz – walka z hałasem

Opublikowane przez Redakcja 02/12/2010 0 Komentarzy 2381 odsłon

Hałas jak wszyscy dobrze wiemy może mieć niekorzystny wpływ na Nasze zdrowie. Szkodliwość hałasu zależy od jego natężenia i długotrwałości działania a, także od częstotliwości.

Z badań wiadomo ze najbardziej szkodliwy jest dźwięk pojedynczy tzn. impuls dźwiękowy. Ludzki ucho przystosowane jest do odbioru fal dźwiękowych o częstotliwości od 16 Hz do 20000Hz.

Szkodliwość hałasu zależy głównie od jego natężenia i częstotliwości a także długotrwałości działania. Coraz więcej firm zaczyna się zajmować akustyką wnętrz.

Wibracje są to drganie odbierane równocześnie z falami dźwiękowymi. Wibracje są to mechaniczne drgania przenoszone na ciało człowieka jako pośrednik kontaktu człowieka ze źródłem drgań.

W dzisiejszych czasach ludzie powoli staja się coraz bardziej świadomi zagrożenia wynikającego z nadmiernej ekspozycji hałasu. Dlatego ochrona słuchu staje się coraz bardziej powszechna. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak trudno jest przywrócić 100% sprawność ucha. Niestety jesteśmy coraz częściej narażani na hałas. Coraz częściej można spotkać się z akustyką budowlana.

Akustyka budowlana zajmuje się sposobem rozchodzenia się dźwięku poprzez elementy
budowlane – ściany działowe, stropy, fasady, okna itp.

Coraz więcej firm poświęca się temu problemowi stosując rożnego rodzaju metody redukcji hałasu między innymi monitorowanie hałasu. Polega ona na pomiarze intensywności dźwięku a przy tym poziom szkodliwego działania dźwięku na Nasz słuch.

Kolejną skuteczną metodą jest zakup ochronników do uchu, które redukują poziom hałasu docierającego do Naszego ucha. Są zbudowane z pianki poliuretanowej która w żaden sposób nie uciska wnętrza ucha. Istnieje jeszcze wiele możliwości z których można korzystać aby uchronić Nasz słuch.

Bardzo optymistyczne jest to ze potrafimy coś zdziałać w tym kierunku, ze mamy świadomość zagrożenia jakie Nas dotyczą na co dzień.

Dodaj Komentarz