Architektura Wejherowa

Opublikowane przez Redakcja 13/03/2013 0 Komentarzy 1068 odsłon

Wspaniała architektura, dogodne położenie oraz ciekawa historia, tak w skrócie można opisać Wejherowo, miasto powstałe w  XVII wieku. Bliskość morza i takich miast jak Gdańsk czy Gdynia, sprawia że region ten jest chętnie odwiedzany przez turystów.

1206555_paragliding_5Wejherowo to miasto historyczne, skrywające wiele ciekawych miejsc i zabytków, które zachowały się od początku istnienia miasta.  Wszelkie dotyczące zabytków informacje Wejherowo popularyzuje, aby dokładnie przedstawić zalety i atrakcje turystyczne.  To tu turyści znajdą budowle  o przeróżnej architekturze, swoje oczy nacieszą zarówno miłośnicy architektury sakralnej jak i świeckiej. Zabytki takie jak  Kościół Trójcy Przenajświętszej czy Kościół Klasztorny pw. Św. Anny o bogato wyposażonych wnętrzach jeszcze z XVII w. zachowały swoja świetność i przetrwały bieg historii w formie nienaruszonej.

Bardzo ciekawym kompleksem, zasługującym na szczególną uwagę, którą przez cały rok odwiedzają nie tylko pielgrzymi ale i turyści jest Kalwaria Wejherowo. Kalwaria liczy 26 kościołów i kaplic, które symbolizują stacje Męki Pańskiej. Kościoły i kaplice zostały wybudowane na wzgórzach, co ma wynikać z tradycji Jerozolimy, a cały szlak kalwaryjski liczy aż 4,6 km. Każda kolejna stacja nosi nazwę nawiązującą do Męki Pańskiej, co oddaje charakter kalwarii, a jest ona jedną z najstarszych w Polsce.

Mówiąc o zabytkach i architekturze Wejherowa nie można pominąć także budowli świeckich. Z takich obiektów, które również cieszą się zainteresowaniem turystów jest ratusz, obecna siedziba władz miasta. Mimo że obiekt nie przetrwał upływu czasu w formie oryginalnej i z biegiem lat mury budynku musiały zostać wzniesione jeszcze raz to całość zgodna jest z pierwowzorem z XVII wieku.

Dodaj Komentarz