Atrakcje turystyczne w Wejherowie

Opublikowane przez Redakcja 11/10/2012 0 Komentarzy 982 odsłon

Wejherowo to miasto wchodzące w skład Małego Trójmiasta Kaszubskiego, będące jednocześnie częścią aglomeracji gdańskiej. Historia Wejherowa sięga 1643 roku, kiedy zostało założone przez wojewodę Jakuba Wejhera, by zaledwie kilka lat później już uzyskać prawa miejskie.

Długa historia tego miasta pozostawiła po sobie do dziś dobrze zachowane zabytki architektoniczne, które obok lokalizacji nadmorskiej, stanowią główny punkt zainteresowania turystów. Jedną z najstarszych budowli miejskich jest Kościół Trójcy Przenajświętszej wybudowany w roku założenia miasta. Budowla, mimo że kilkakrotnie przebudowywana, zachowała się w bardzo dobrym stanie. Drugim najstarszym zabytkiem jest Kościół Klasztorny pw. Św. Anny należący do ojców franciszkanów. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim wspaniałe wnętrze, bogato wyposażone, który pochodzi jeszcze z XVIII wieku. Wśród zabytków sakralnych na uwagę zasługuje przede wszystkim Kalwaria Wejherowo, którą stanowi kompleks kaplic i kościołów symbolizujących stacje Męki Pańskiej. Jest to nie tylko miejsce kultu, do którego przybywają liczne pielgrzymki, ale również atut krajobrazowo-architektoniczny miasta.

Z budowli świeckich na uwagę zasługuje przede wszystkim sięgający połowy XVII wieku ratusz, który jednak był kilkakrotnie przebudowywany. Ogromne zniszczenia sprawiły, że pierwotna zabudowa niemalże została od podstaw odtworzona, jednak dokonano tego z taką precyzją, że nowo wzniesione mury w pełni oddają charakter XVII wieku. Wieżę ratusza, będącego aktualnie siedzibą władz miejskich, zdobi zabytkowy dzwon, który został ufundowany jeszcze przez założyciela miasta, o czym świadczy widniejąca inskrypcja.

Przez kolejne wieki miastem rządziły różne zamożne rody, o czym wiadomości Wejherowo, jako miasto nastawione między innymi na rozwój turystyki zawsze podkreśla. Wiąże się to bowiem z rozwojem Wejherowa, przy czym największe zmiany w mieście zaszły w XIX wieku, a następnie po zakończeniu I wojny światowej, kiedy władze miasta podjęły się wielu inwestycji.

Dodaj Komentarz