Badanie tomografią komputerową. Co należy wiedzieć?

Opublikowane przez ekipeo 05/02/2015 0 Komentarzy 2046 odsłon

Tomografia komputerowa jest jednym z nowoczesnych badań diagnostycznych. Ze względu na wykorzystanie promieniowania rentgenowskiego, przenikającego przez organizm człowieka, możliwe jest dokładne zobrazowanie tkanek i narządów, a tym samym ocena stanu zdrowia.

Tomograf komputerowy

Aparat tomografii komputerowej składa się ze specjalnej lampy w kształcie pierścienia oraz komputera przetwarzającego pozyskane dane. Podczas badania lampa obraca się wokół pacjenta, emitując promienie rtg, które przenikają ciało człowieka, a następnie są odbierane są przez detektory znajdujące się w pierścieniu. Pozyskiwane w ten sposób wyniki są przetwarzane przez komputer, czego efektem jest obraz będący dokładnym odwzorowaniem badanych tkanek lub narządów.

shutterstock_116623513Tomografia komputerowa pozwala na warstwowe przeglądanie tkanek i tworzenie wielopłaszczyznowego obrazu (w formacie trójwymiarowym). Dokładność badania wynika z zastosowania odpowiedniej dawki promieniowania , a uzyskany obraz ma wysoką rozdzielczość przestrzenną, co pozwala na dokładna analizę jego stanu.

Badanie tomografem

Tomografia komputerowa jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym, a czas jego trwania jest stosunkowo krótki. Podczas badania pacjent powinien zachować spokój i nie może się poruszać, ponieważ może to zakłócić przebieg diagnostyki. Nie należy również mieć przy sobie elementów metalowych, które mogą spowodować, że wynik nie będzie prawidłowy.

Badanie zawsze wykonywane jest na czczo, a w przypadku stosowania środka kontrastującego zalecane jest wypicie większej ilości płynu (około 1 litr najlepiej wody). Przed badaniem pacjent jest zobowiązany do poinformowania lekarza o wszelkich chorobach i problemach zdrowotnych – w tym o podłożu alergicznym, ze względu na podawane środki kontrastowe. Mogą one powodować duszności, zawroty głowy, nudności, kołatanie serca, dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości, należy natychmiast poinformować lekarza. Jest to możliwe ze względu na stały kontakt badanego pacjenta z lekarzem lub pielęgniarką.

W przeciwieństwie do  rezonansu magnetycznego, tomografia komputerowa może być wykonywana u osób z rozrusznikiem serca oraz neurostymulatorem

Dodaj Komentarz