Balustrada metalowa

Opublikowane przez Redakcja 01/08/2012 0 Komentarzy 897 odsłon

Metalowe kute balustrady mogą być prawdziwą ozdobą schodów i balkonów. Wykonywane na zamówienie różnorodne wzory i motywy prezentują się efektownie, dlatego tak chętnie tego typu balustrady są montowane w domach.

Kute balustrady są najbardziej ozdobne spośród wszystkich rodzajów. Nawet drewno, które można poddać stosownej obróbce jak tłoczenie i rzeźbienie, nie odda tylu kształtów, ile można wydobyć z metalu. Metal jest również bardziej praktyczny i wytrzymały, a ponadto komponuje się z większością aranżacji.

Jak zatem powstaje tak dekoracyjna balustrada? Wykonywana jest w pracowniach kowalstwa artystycznego, gdzie osobno tworzony jest każdy jej element. Nie ma gotowych dostępnych części, które wykuwane są przez kowali ręcznie, tradycyjną techniką. Jeśli motywem balustrady jest pnąca się gałąź pełna różnej wielkości liści, to każdy z nich jest tworzony osobno, po czym wszystkie elementy są ze sobą łączone w jedną spójną i elegancką całość.

Kute balustrady to niepowtarzalny element dekoracyjny domu, który może być efektem wyobraźni rzemieślnika lub klienta. Dla kowala nie stanowi problemu wykonanie balustrady dokładnie odpowiadającej życzeniom klienta, dlatego właśnie jest to wyrób tak praktyczny przy aranżacji wnętrz. Wyroby wykuwane przez kowali są unikatowe, a zaliczają się do nich nie tylko balustrady, ale też ogrodzenia, meble, a także liczne elementy dekoracyjne jak lustra w zdobionych ramach, efektowne karnisze, lampki i żyrandole, świeczniki oraz zwykłe dekoracje ścienne. W pracowniach często wykonywane są również płaskorzeźby, napisy czy tablice informacyjne.

Balustrady kute są dość kosztowne, jednak ich zaletą jest zarówno dekoracyjność, jak i trwałość. Wymagają zdecydowanie mniej zabiegów konserwacyjnych aniżeli balustrady drewniane. Są bardziej odporne na zniszczenia i warunki atmosferyczne, przez co można liczyć na pewien zwrot kosztów.

Zakładów kowalstwa artystycznego jest w Polsce bardzo dużo (wytwarzające tak różne rzeczy jak tablice informacyjne czy ogrodzenia Białystok), co wynika z wielowiekowej tradycji tego zawodu.

Dodaj Komentarz