Biały kitel odszedł do lamusa?

Opublikowane przez ekipeo 18/11/2014 0 Komentarzy 1559 odsłon

Odwiedzając szpitale, lekarzy lub specjalistów coraz częściej dostrzegamy, że coraz więcej tamtejszych pracowników korzysta z odzieży niestandardowej. Kolory takie jak niebieskie, łosoś, beż, czy żółty pojawiają się coraz częściej na kitlach pracowników medycznych.

Odzież medyczna a zwykła odzieżbiały kitel

Pomiędzy odzieżą standardową a medyczna istnieje wielka różnica. Zaczynając od samej tkaniny – jej trwałość musi być najwyższej jakości, ponieważ ciągłe dezynfekowanie i częste pranie niszczy włókna materiału. Dezynfekcja fartuchów medycznych jest przeprowadzana nawet w 90 stopniach Celsjusza. Odzież ta musi spełniać pewne standardy jakości po to by móc służyć przez lata. Zwykła odzież, jak każdy wie, może wytrzymać sezon ewentualnie dwa. Istnieje więc pewna przepaść między odzieżą medyczna a zwykłymi ubraniami.

Znaczenie kolorów odzieży dla specjalistów

Przed wkroczeniem różnokolorowych kitli każdy lekarz, w zależności od swojej specjalizacji, posiadał swój kolor kitla. Zarówno dla pacjentów jak i pozostałych lekarzy znacznie ułatwia to rozróżnianie kadry. Przykładem mogą być chirurdzy, którzy zazwyczaj noszą zielone fartuchy. Ma to także odzwierciedlenie w praktyce. Chirurdzy maja bardzo częsty bezpośredni kontakt z krwią, która na kolorze zielonym nie jest aż tak bardzo widoczna. Pielęgniarką natomiast przypisany jest kolor niebieski lub różowy.

Idea białego kitla

Schematy kolorów nie są jednak sztywne. Od kilku lat w placówkach medycznych można zobaczyć coraz większa gamę kolorów fartuchów. Przywiązanie do białego kitla odchodzi powoli, ale nie zupełnie. Cały czas biały kolor jest dominującym kolorem w medycynie z bardzo prostego powodu – widać na nim wszystkie zabrudzenia i od razu wiemy, kiedy należy go zdezynfekować.
Niemniej jednak kolorowe fartuchy mają również wiele zalet. Szpital wypełniony pracownikami w kolorowych kitlach jest dużo bardziej przyjazny dla pacjentów. W dodatku istnieje kilka fasonów ciuchów medycznych, które skierowane głównie są dla Pań (np.: http://www.uniformix.pl/pol_m_ODZIEZ-MEDYCZNA-DAMSKA_spodnie-i-spodnice-127.html).

Odzież medyczna nie tylko dla specjalistów

Dzięki wytrzymałości i trwałości tkaniny, odzież medyczna nie jest używana jedynie przez specjalistów. Korzystają z niej również biolodzy, którzy na co dzień pracują z różnymi niebezpiecznymi substancjami. Niektóre z nich mogą mieć działanie żrące, aby zabezpieczyć skórę przed ich działaniem odzież medyczna jest idealna.

Dodaj Komentarz