Biznesplan jest istotny dla firmy

Opublikowane przez ekipeo 22/02/2021 0 Komentarzy 399 odsłon

Biznesplan to firmowy dokument, którego głównym celem jest ocena opłacalności przedsięwzięcia gospodarczego. Jeśli planujesz zabrać się za opracowanie takiego planu to bardzo prawdopodobne, że starasz się o pozyskanie źródeł finansowania swojej inwestycji. Czyli na przykład pragniesz wziąć kredyt albo chcesz dostać dotację unijną – biznesplan często wymagany jest jako załącznik do wniosku kredytowego albo wniosku o dotację. Albo po prostu jesteś profesjonalnym biznesmenem, który wie, że dobrze jest… dobrze zacząć biznes. Pozostaje pytanie – jak przygotować biznesplan, aby był skuteczny?

Jak wygląda biznesplan?

Oto ważne pytanie, nad którym głowi się niejeden początkujący właściciel firmy – jak wygląda biznesplan? Już odpowiadamy – profesjonalny biznes plan składa się z następujących punktów:

  1. Podstawowych informacji o przedsiębiorstwie – adres, historia działalności, itp.
  2. Informacje o obecnie prowadzonym biznesie.
  3. Szybki wgląd na obecną sytuację ekonomiczno-finansową badanego pomysłu biznesowego.
  4. Analiza planowanego biznesu, na którą składają się: analiza SWOT, plan budżetu, szkic techniczny, plan zatrudnienia, a także program działań marketingowych (na przykład analiza popytu, analiza rynku czy opis produktu), ogólny koszt projektu oraz jego cele.
  5. Analiza sytuacji rynkowej w branży, w której chcemy działać.
  6. Prognoza sytuacji w branży na kilka lat do przodu.
  7. Analiza finansowa pomysłu, w tym opisanie np. kosztów operacyjnych, amortyzacji, analiza opłacalności pomysłu czy analiza kosztów operacyjnych.

Biznesplan – klucz do sukcesu

Tak, biznesplan to klucz do sukcesu. Może brzmi to górnolotnie, ale to czysta prawda. Prawda oparta o doświadczenie wielu biznesmenów. Największa zaleta profesjonalnego biznesplanu jest taka, że analizując go, zyskujesz szerszą i głębszą wiedzę na temat swojego projektu. A co za tym idzie – zyskuje świadomość ewentualnych zagrożeń. Często na etapie powstawania projektu dopiero orientujesz się, że biznes praktycznie prognozuje niską opłacalność. Bo na przykład branża jest przesycona tego typu produktami, a popyt jest nieduży. Tak, to się właśnie nazywa obiektywne spojrzenie – nawet najfajniejszy z pozoru biznes po głębszym przeanalizowaniu może okazać się niewypałem. A lepiej, kiedy wiesz o tym na początku niż wtedy, kiedy masz na głowie już 100 tys. kredytu. Tak więc kompleksowy oraz przemyślany plan jest bardzo dobrym startem – również w samy życiu, nie tylko w biznesie! Oszacowanie kosztów finansowych, analiza ryzyka nie pójdą na marne. Zresztą każde, nawet najmniejsze działanie, które wkładasz w coś, popycha Cię w kierunku sukcesu – zgodnie z koncepcją „dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”.

Jak przygotować biznesplan?

Fakt, zawsze można przygotować plan biznesowy samemu. I jeśli wiesz, jak wygląda biznesplan, jeśli przyłożysz się do jego realizacji, może wyjść Ci to całkiem sprawnie. Jednak faktem jest, że korzystając z profesjonalnej pomocy, zyskujesz nie tylko czas, nerwy, ale również profesjonalizm. Bo osoby, które mają wiedzę na temat przygotowywania biznesplanów oraz doświadczenie zrobią to sprawniej i z większą intuicją. Możesz także poprosić o pomoc w ocenie planu. Profesjonalna pomoc obejmuje: profesjonalny biznesplan, gwarancję, poprawki, ewentualnie samo doradztwo jak napisać biznesplanco uwzględnić i na czym się skupić.

Dodaj Komentarz