Budowa kominka

Opublikowane przez ekipeo 27/04/2011 0 Komentarzy 763 odsłon

Bardzo wiele osób posiada w swoim domu czy też mieszkaniu kominek. Cieszymy się nie tylko ciepłem dostarczanym przez systemy grzewcze, ale również pięknym i klimatycznym widokiem. Jednak większość z nich nigdy nie zastanawiało się z jakich elementów zbudowane są kominki grzewcze.
Otóż kominki nowoczesne zbudowane są z kilku komór. Pierwszą  z nich jest komora, która umieszczona jest pod specjalnym dystrybutorem. To właśnie z niego pobierane jest bezpośrednio ciepłe powietrze  przez aparat nawiewny. Z komory wychodzą rury prowadzące do ratek bocznych w ścianach okapu kominka. Pełnią one role zaworu bezpieczeństwa, gdy aparat nawiewny nie działa.

Z kolei w komorze drugiej poprzez boczne kratki oraz szczeliny pomiędzy obudową kominkową, a wkładem kominkowym zasysane jest chłodne powietrze. Następnie ulega ono ogrzaniu od zewnętrznej strony metalowego dystrybutora i rury spalinowej. W niej następuje proces dopalania gazów, które powstały podczas destylacji drewna, dlatego też jej temperatura może osiągać nawet 7000 st. C. Maksymalne wykorzystanie potencjału ciepła spalin zapewniają rury ze specjalnym radiatorem lub opaski żebrowe zwiększające efektywność oddawania ciepłą.  W układzie odprowadzającym spaliny powinien znajdować się szyber za pomoc, którego można zmniejszać ciąg kominowy. W następnej kolejności ciepło pochodzące z tej komory odprowadzane jest to bezpośrednio do pomieszczenia, gdzie zainstalowany jest kominek lub w przypadku kominków z płaszczem wodnym, dzięki rurom do pozostałych pomieszczeń.

Ostatnia komora zwana jest dekompresyjną. Ma ona za zadanie odizolować strop od rozgrzanego okapu kominka. Zazwyczaj wyposażona jest w dwie niesymetrycznie ułożone kratki kominkowe po przeciwnych stronach okapu, co umożliwia swobodną cyrkulację powietrza i chłodzenie przestrzeni.
Kominki powinny mieć odpowiednio wykonaną izolację okapy, dzięki której ograniczane są wszelkie utraty ciepła. Dobra izolacja jest też ważna ze względu na samo bezpieczeństwo, ponieważ przeciwdziała nagrzewaniu się ścian i stropu w pobliżu kominka.

Dobrze wykonany kominek przez fachowców będzie cieszył użytkowników przez lata. Wystarczy dodatkowo wyposażyć się w różnorodne, dostępne na rynku akcesoria kominkowe, które pozwolą zadbać o kominek.

Dodaj Komentarz