Cała prawda o firankach

Opublikowane przez Redakcja 04/11/2013 0 Komentarzy 867 odsłon

Firanki – znane od pokoleń rozwiązanie na ochronę wnętrza przed  promieniami słonecznymi oraz spojrzeniami ciekawskich sąsiadów. Obecnie jednak, pełnią zupełnie inna rolę, głównie dekoracyjną. Walory estetyczne oraz stworzenie własnego stylu wnętrza, to tylko niektóre z ich  zalet.

elegant-hallway-864739-mMontaż
Ze względu na transparentny materiał, z którego wykonane są firanki wymagane jest zamontowanie podwójnego karnisza. Powód? Zaciemnienie pokoju tego typu materiałem jest bardzo utrudnione. Z tego też względu, należy zamontować drugi karnisz, na którym będą zawieszone zasłony. Zazwyczaj są one wybierane tak, by kontrastowały z kolorem firan, dzięki czemu wnętrze nabierze ciepła, a wizualny efekt będzie imponujący. Wiele osób czerpie inspiracje na dekorowanie okien ze stron internetowych oraz sklepów, w których to różnorodność materiałów, wzorów oraz możliwości upięć jest mnóstwo. Ze względu na oszczędność czasu dużym powodzeniem cieszą się sklepy internetowe, posiadające szeroką ofertę przeznaczoną do udekorowania okien. Zobacz 

Trwałość
Z reguły firanki wykonane są z materiałów, które są podatne na zabrudzenia oraz zbieranie kurzu i nieprzyjemnego zapachu. Szczególnie dotyczy to klasycznych, białych firanek, które z biegiem czasu szarzeją. Z tego też względu, przy tego typu aranżacji należy pamiętać o regularnych praniu, co wiąże się z czasochłonnym zdejmowaniem oraz zawieszaniem.

Przestrzeń
Rodzajów firanek jest mnóstwo: tekstylne, długie, drapowane, koronkowe. Niestety każde z nich ulegają rozciągnięciu na całej długości ściany, przez czym ograniczają dostęp do okna. Warto pamiętać by dopierać firanki w taki sposób aby nie zasłaniały one całej dekoracji znajdującej się na parapecie.
Jak w takim razie uzyskać możliwość kontrolowania dopływu światła w pomieszczeniu, by wnętrze było przestronne, a przy okazji nie sprawiało trudności w utrzymaniu w czystości? Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste – rolety. Zmiana firanek na rolety niesie za sobą szereg korzyści. Po pierwsze przy ich montażu nie naruszamy ściany ani sufitu, do tego mamy pełen dostęp do okna oraz parapetu. Ponadto w przypadku zabrudzeń rolety bez przymusu ściągania można przeczyścić mokrą szmatką. Dodatkową zaletą jest ich materiał, dzięki któremu możemy regulować dopływ światła, przy uzyskaniu ciekawych efektów w przypadku rolek żakardowych.

Wbrew powszechnej opinii wnętrze bez firanek wcale nie wygląda zimno. Ogromny wybór wzorów,  faktur oraz rolet może nadać mu niezwykły klimat. Na rynku można znaleźć rolety do każdego pomieszczenia. Nowoczesny salon, wiejska kuchnia, czy ciemne poddasze – każde z nich,  dzięki odpowiednio dobranym roletom może wyglądać nietuzinkowo.

Dodaj Komentarz