Cloud computing w świecie IT

Opublikowane przez Redakcja 11/03/2014 0 Komentarzy 1019 odsłon

W ostatnim czasie pojawiło się bardzo wiele usług związanych z chmurą obliczeniową (ang. cloud computing). Tak naprawdę jednak, niewiele osób zdaje sobie sprawę czym to jest, dlatego spróbujemy prosto wyjaśnić, na czym ta usługa polega.

chmuraWyobraźmy sobie, że jesteśmy firmą, która potrzebuje na co dzień różnego rodzaju oprogramowania, zmiennej ilości pamięci masowej na dane, czasami wykonywania skomplikowanych obliczeń, a koszty uniemożliwiają nam zakup wielu licencji programowych dla pracowników oraz olbrzymiej, często nie używanej mocy i pamięci. Tu właśnie z pomocą idzie rozproszenie danych w chmurze. Sama nazwa bierze się właśnie z tego, że usługa ta jest oparta o sieć wielu serwerów – czyli dostosowanych komputerów – połączonych do siebie.

W czym ma nam to pomóc? Cloud computing http://www.tktelekom.pl/node/43/cloud-computing  (tu możemy o niej przeczytać) umożliwia nam zdalne korzystanie z oprogramowania, pamięci, oraz mocy obliczeniowej wielu komputerów jednocześnie. Dzięki temu nie będziemy musieli rozbudowywać firmowej infrastruktury, a korzystając ze zdalnej – w sieci rozproszonej, zapłacimy tylko i wyłącznie za to, czego akurat potrzebujemy. Usługodawca tutaj zapewnia pełną obsługę całej sieci, gwarantuje jej stabilność i rozwój w miarę zwiększania się potrzeb klientów. Dysponując tak ogromną elastycznością oferty informatycznej dla firm, dostawcy są aktualnie oblegani przez klientów biznesowych, a ci z kolei, znając koszty, mogą swobodnie wypracowywać ofertę dla osób indywidualnych, a więc ostatecznie zadowoleni jesteśmy zawsze my – zwykli użytkownicy codziennych usług.

Więcej przydatnych informacji na temat chmury obliczeniowej można znaleźć na stronie: .

Dodaj Komentarz