Co powinieneś wiedzieć o amortyzatorach?

Opublikowane przez Redakcja 16/10/2013 0 Komentarzy 1638 odsłon

Jako, że amortyzatory są ważnym elementem samochodu, podstawowa wiedza o nich może być bardzo przydatna. Ba, ona jest niezbędna. Brak takowej wiedzy może źle się skończyć dla kierowcy. Począwszy od konieczności wymiany, skończywszy na wypadku samochodowym. Odpowiadają one nie tylko za komfort jazdy, ale także za hamowanie samochodu.

Niesprawny amortyzator

amortyzatoryCzęsto kierowcy ignorują to, co dzieje się w ich samochodach. Wydaje im się, że pojawiające się objawy nie pochodzą od niczego poważnego i odkładają wizytę w warsztacie. Takie zachowanie może być zgubne, także w przypadku wady amortyzatorów. Obniżają wtedy utrzymanie stałego kontaktu kół z powierzchnią drogi. Jeśli one są niesprawne, można łatwo to wywnioskować. Przede wszystkim bujanie samochodu, czyli sytuacja, w której samochód przy skrętach nie trzyma się wyznaczonej osi. Także nierównomierne zużycie opon, czy kołatanie w kabinie samochodu może być przyczyną niesprawnych amortyzatorów. Może to doprowadzić do sytuacji, kiedy samochód wpadnie w nagły i niekontrolowany poślizg. Może skończyć się to kolizją lub wypadkiem.

Ważna jest więc kontrola amortyzatorów. Można je zrobić w Stacjach Kontroli Pojazdów, gdzie istnieją odpowiednie metody sprawdzenia stanu. Wynik uzyskuje się w procentach (jest to czas, w którym koła przylegają do nawierzchni). Warto dodać, że nigdy nie uzyskamy 100%, a wynik powyżej 60% oznacza normę. Takie kontrole powinno się robić co jakiś czas, najlepiej raz do roku. Może to zaoszczędzić nam późniejszych, nieprzyjemnych sytuacji.

Można również samemu skontrolować stan amortyzatorów. Sprawdzić wtedy trzeba, czy nie ma widocznych wycieków z ich wnętrza.

Jak dobrać odpowiedni amortyzator?

Kupując amortyzator to powinna być decyzja w pełni przemyślana i przede wszystkim odpowiedzialna. Trzeba odradzić chyba kupna typowo najtańszych amortyzatorów na rynku. Mają one krótką żywotność i są bardziej podatne na uszkodzenia. Warto zainwestować w dobrą i uznaną markę na rynku. Często polecane są amortyzatory firmy Delphi. Warto doradzić się także u specjalistów, osób, które znają się na takich tematach.

Dodaj Komentarz