Części oryginalne czy zamienne?

Opublikowane przez Redakcja 06/03/2012 0 Komentarzy 918 odsłon

Większość z użytkowników samochodów osobowych, bądź ciężarowych po awarii pojazdu musi sobie zadać pytanie, czy podczas naprawy pojazdu mają się w nim znaleźć oryginalne części samochodowe, bądź tańsze zamienniki. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Które części powinniśmy wybrać podczas naprawy pojazdu?

Wydaje się, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zarówno części oryginalne, jak i części zamienne mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Naturalną rzeczą jest korzystanie z usług autoryzowanego warsztatu samochodowego oraz oryginalnych części w okresie samochodu objętym gwarancją, jednak co zrobić jak gwarancja się skończy? Dużo zależy od osobistych preferencji.

Użytkowników samochodów pod względem części samochodowych możemy podzielić na trzy grupy. Do pierwszej grupy zaliczymy osoby zamożne, które stać na nowe samochody, a co za tym idzie na oryginalne części samochodowe. Zarówno w okresie objętym gwarancją, jak i po nim osoby te serwisują swoje pojazdy w autoryzowanych warsztatach. Druga grupa to właściciele mieszani, którzy okresowych przeglądów dokonują w autoryzowanych stacjach, zaś wszelkiego rodzaju napraw dokonują w warsztatach nieautoryzowanych, korzystając w większości przypadków z części zamiennych. Trzecia grupa to użytkownicy samochodów ze stażem dłuższym niż 10 lat. Te osoby dokonują napraw we własnym zakresie, korzystając tylko i wyłącznie z tanich zamienników.

Wiadomo, że oryginalne części wiążą się z dużymi wydatkami. Przykładowo nowe wahacze do VW Passata, bądź Audi A4 kosztują około 1,6 tys. złotych, zaś na rynku części zamiennych możemy znaleźć podobne w cenie cztery razy niższej. To właśnie powody ekonomiczne mają główny wpływ na naszą decyzję przy wyborze części samochodowych. Nie każdy może sobie jednorazowo pozwolić na wydatek z rzędu ponad 1,5 tys. złotych, ale gdy możemy dostać te same części, ale od innego producenta za 400 złotych to zaczynamy się zastanawiać nad rozwiązaniem. Kolejną opcją są części używane. W tym przypadku duży wpływ ma szczęście. Czasami uda nam się kupić oryginalne sprzęgła samochodowe w cenie o połowę niższą niż nowe, ale nie jesteśmy w stanie określić jak długo nam ono posłuży. Główną wadą części używanych jest brak znajomości ich historii. Może się okazać, że były one użytkowane zaledwie przez miesiąc, ale nie powinniśmy się zdziwić, gdy się okaże, że służyły już w trzech samochodach, a dwa z nich skończyły na złomie.

Dodaj Komentarz